Chór Polskiego Radia - Gomółka: Melodie na psałterz polski Volume 4 (7-8)(2022) | Klasyka |
15 kwietnia 2022 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia pojawi się czwarta z pięciu części nagrań powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. Mikołaj Gomółka skomponował "Melodie na psałterz polski" - 150 krótkich utworów do tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego", dokonanych przez Jana Kochanowskiego.
Oba utwory – literacki (1579) i muzyczny (1580) – ukazały się oryginalnie nakładem krakowskiej Drukarni Łazarzowej, uważanej za najlepszą polską oficynę wydawniczą przełomu XVI i XVII wieku.
Kompozycje Gomółki (jedyne zachowane do dziś dzieło autora), utrzymane w układzie czterogłosowym, oparte są na technice nota contra notam, prowadzącej wszystkie głosy w takich samych wartościach rytmicznych i w tym wypadku zachowujących wierność akcentacji języka polskiego.
Projekt wydawniczy pt. "Melodie na psałterz polski" powstał z inicjatywy i we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia przy współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydawanie dzieła zaplanowano na kilka lat. Pierwszy album ukazał się jesienią 2018 roku.
W nagraniach całej serii, oprócz krakowskiego Chóru Polskiego Radia, wzięli udział wybitni muzycy instrumentaliści z całej Europy pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie znawczyni i interpretatorki muzyki średniowiecza.
Część najnowsza, czwarta, obejmuje nagrania Psalmów mądrości (CD 1) oraz Psalmów błagalnych i Psalmów Syjonu (CD 2).
Psalmy mądrości odpowiadają na podstawowe pytanie "jak żyć" lub "jak pozostać dobrym człowiekiem". Siedemnaście Psalmów błagalnych pojawiło się już na poprzedniej części wydawnictwa. Tym razem zaprezentowano kolejnych dziewięć wykonywanych wyłącznie a cappella i siedem Psalmów Syjonu, których tematem jest pochwała świątyni jerozolimskiej.
Na płytach, oprócz Chóru Polskiego Radia, występują też goście: belgijski zespół Oltremontano Antwerpen (Martin Bolterauer – cynk, Robert Schlegl – puzon, Juan Gonzalez Martinez – puzon i Cameron Drayton – puzon) na CD 1 oraz Anna Zawisza – śpiew i Marcin Szelest – organy na CD 2.
Każda z poprzednich części nagrania Psalmów Mikołaja Gomółki zyskała duże uznanie, również ze względu na niezwykle staranne przygotowanie edytorskie serii. Wszystkie były nominowane do nagrody Fryderyk, zaś część pierwsza otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2019.
Seria "Melodie na psałterz polski" jak i wiele prestiżowych wydawnictw Agencji Muzycznej i Programu Drugiego, wpisują się w misję kulturotwórczą Polskiego Radia, które tworzy i upowszechnia wysoką kulturę, kreując wrażliwość odbiorcy na sztukę.
Lista utworów:
CD 1 Psalmy Mądrości
1. Szcześliwi, którzy syę Pańskim zakonem sprawuią (Ps. 119)
2. Boże, któremu pomsta należy sprawnie (Ps. 94)
3. Co syę chłubisz, niewstydliwy (Ps. 52)
4. Głupi mówi w sercu swoim (Ps. 53)
5. Kto syę w opiekę poda Panu swemu (Ps. 91)
6. Tobie, rządźca niebieski (Ps. 139)
7. Słuchay co żywo (Ps. 49)
8. Szcześliwy, który nie był miedzy złemi w radzie (Ps. 1)
9. Zachoway mię, o sprawco (Ps. 12)
10. Płacz sprawiedliwy y skargę moię (Ps. 17)
11. Ciebie będę, Boże prawy (Ps. 9)
12. Żywot niepobożnego (Ps. 36)
13. Nie obruszay syę (Ps. 37)
14. Kto będzie w Twoim mieszkaniu przebywał (Ps. 15)
15. Głupi mówi w sercu swoim (Ps. 14)
- wersja instrumentalna
16. Szcześliwy człowiek prawdziwie (Ps. 112)
17. Niech co chce będźie (Ps. 73)
CD 2 Psalmy Błagalne II Psalmy Syjonu
1. Królu na wysokim niebie (Ps. 90)
2. Niewinność, Panie, moię przyymi w obronę (Ps. 43)
3. Panie, uczyń sąd o mnie (Ps. 26)
4. O Panie, który niemasz nic równego sobie (Ps. 48)
5. Bóg wszechmocny, Bóg prawdźiwy (Ps. 46)
6. Znaczny iest Bóg w żydowskiey krainie (Ps. 76)
7. Rad to słyszę (Ps. 122)
- wersja instrumentalna
8. Nie milcz ani odkładay (Ps. 83)
9. O Panie, w swoie własne uszysmy słychali (Ps. 44)
10. Obrońca uciśnionych, Boże litościwy (Ps. 55)
11. Szcześliwy, który ludzi upadłych ratuie (Ps. 41)
12. Boże litościwy (Ps. 64)
13. Obrońca wieczny ludzi utrapionych (Ps. 35)
14. Y ziemia, y cokolwiek na niey sye nayduie (Ps. 24)
15. Boże nasz, u którego w ręku wszystki boie (Ps. 84)
16. Pan miedzy wszytkimi miasty żydowskimi (Ps. 87)
Chór Polskiego Radia
Oltremontano Antwerpen (CD 1)
Anna Zawisza – śpiew (CD 1 / CD 2)
Marcin Szelest – organy (CD 2)
Agnieszka Budzińska-Bennett – kierownictwo artystyczne
Płyta będzie dostępna 15 kwietnia 2022 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Płytę można zarekomendować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się jaka jest cena płyty kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płytę można nabyć tutaj. Sklepy, które sprzedają ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?" umieszczonym po prawej stronie.
Bieżące informacje można przeglądnąć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby to zrobić trzeba zaznaczyć ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Gomółka: Melodie na psałterz polski Volume 4 (7-8) nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą płyty jest Chór Polskiego Radia. W celu wyświetlenia listy płyt od tego artysty przejdź do pola "Informacje" i kliknij w jego nazwę albo kliknij utaj.
Płyta ma zostać wypuszczona przez firmę Dressler. Lista innych płyt tego wydawcy dostępna jest utaj.
W tym celu należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę" umieszczony nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze