Chór Filharmonii Narodowej - Rossini: Petite messe solennelle(2023) | Klasyka |
Z okazji jubileuszu 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej prezentujemy nową płytę z serii "Live Recordings", zawierającą rejestrację "Petite messe solennelle" Gioachina Rossiniego. To wyjątkowe dzieło zostało wykonane podczas koncertów w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej 18 i 19 maja 2018 roku. Wzięli w nich udział Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, znakomici polscy soliści: Joanna Zawartko (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Andrzej Lampert (tenor), Łukasz Goliński (baryton) oraz instrumentaliści: przy fortepianach zasiadły Ewa Wilczyńska i Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz, przy fisharmonii natomiast – Piotr Wilczyński.
Prawykonanie "Petite messe solennelle" odbyło się 14 marca 1864 roku i jest ostatnim arcydziełem, które wyszło spod ręki Gioachina Rossiniego. W twórczości tego genialnego włoskiego kompozytora, zdominowanej przez dzieła operowe, muzyka religijna zachowywała zawsze stałą, choć dyskretną obecność. Jego kompozycja zajęła miejsce w rzędzie najbardziej oryginalnych dzieł muzyki sakralnej XIX stulecia, obok twórczości religijnej Ferenca Liszta i Hectora Berlioza. Stała się muzycznym i duchowym testamentem swojego twórcy, otwierając szerokie perspektywy przyszłym kontynuatorom, nawiązującym w swej twórczości do łacińskich tradycji liturgii katolickiej.
(fragment eseju "Łabędzi śpiew Gioachina Rossiniego" Grzegorza Zieziuli)
Lista utworów:
Gioachino Rossini (1792–1868)
Petite messe solennelle
na cztery głosy solowe, chór, dwa fortepiany i fisharmonię (1863)
CD 1
Kyrie
1. Kyrie eleison (chór) (6:24)
Gloria
2. Gloria in excelsis Deo (soliści, chór) (0:50)
3. Et in terra pax (soliści, chór) (2:00)
4. Gratias agimus tibi (alt, tenor, bas) (4:53)
5. Domine Deus (tenor) (5:41)
6. Qui tollis (sopran, alt) (6:56)
7. Quoniam (bas) (7:24)
8. Cum Sancto Spiritu (chór) (5:32)
Credo
9. Credo in unum Deum (soliści, chór) (4:19)
10. Crucifixus (sopran) (4:01)
11. Et resurrexit (soliści, chór) (4:42)
12. Et vitam venturi (soliści, chór) (4:06)
czas całkowity: (56:53)
CD 2
1. Offertorium (Prélude religieux) (8:06)
2. Sanctus (soliści, chór) (5:35)
3. O salutaris Hostia (sopran) (6:03)
4. Agnus Dei (alt, chór) (10:00)
czas całkowity: (29:46)
Płyta Rossini: Petite messe solennelle ukaże się 5 maja 2023 (data premiery w Polsce).
Aby dostawać bieżące wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. O zmianach poinformujemy wysyłając wiadomość na podany adres e-mail, a także opublikujemy je na stronie "Aktualności".
O płycie można powiedzieć innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu sprawdzenia ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Rossini: Petite messe solennelle można nabyć tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów sprzedających ten produkt.
Świeże raporty można przeglądnąć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Żeby to zrobić trzeba wskazać właściwą ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Rossini: Petite messe solennelle nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Chór Filharmonii Narodowej jest twórcą płyty Rossini: Petite messe solennelle. W celu wyświetlenia listy płyt od tego artysty przejdź do pola "Informacje" i kliknij w jego nazwę albo kliknij utaj.
Wytwórnia Universal zajmuje się wydaniem płyty. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne płyty przez nią wydane.
W tym celu należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę". Funkcja ta pozwala na zgłoszenie uaktualnienia informacji takich jak data wydania czy modyfikacja opisu, a także umożliwia dodanie nowych zwiastunów, trailerów, okładek lub plakatów.
Komentarze