Chick Corea, Steve Gadd - Chinese Butterfly(2018) | Blues/Jazz |
Chick Corea i Steve Gadd przedstawiają "Chinese Butterfly" – album, na którym po raz pierwszy wspólnie stanęli na czele zespołu. W jego składzie znaleźli się znakomici muzycy: Lionel Loueke, Steve Wilson, Carlitos Del Puerto, Luisito Quintero oraz Philip Bailey.
Nieczęsto spotyka się artystów, którzy mogą pochwalić się 50-letnią znajomością. Muzyczna więź między wirtuozem fortepianu Chikiem Coreą, a mistrzem perkusji Stevem Gaddem jest absolutnie wyjątkowa: pięć dekad po pierwszym spotkaniu, Corea i Gadd stworzyli jeden z najbardziej twórczych albumów w karierze. Funkujące tematy, liryczne, piękne melodie oraz improwizacje, które przywodzą na myśl ducha muzyki hiszpańskiej na nowo definiują pojęcie jazzu bez granic.
Krążek "Chinese Butterfly" jest spełnieniem marzenia obu artystów, którzy od dawna planowali bardziej intensywną współpracę. Jak wspomina Gadd: "Za każdym razem, kiedy wpadaliśmy na siebie z Chikiem, rozmawialiśmy o wspólnym projekcie. Wreszcie, po wielu latach, obaj znaleźliśmy na to czas. "
Corea i Gadd po raz pierwszy trafili na siebie w 1965 roku, kiedy Chick gościnnie wziął udział w koncercie Chucka Mangione, z którym na bębnach grał wówczas Gadd. Dziesieć lat później, Corea miał już status jednego z najbardziej wpływowych klawiszowców i kompozytorów swojego pokolenia, zaś Gadd stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów, współtworząc sekcję rytmiczną Paula Simona, Steely Dan i wielu, wielu innych.
"Zawsze najbardziej pociągało mnie tworzenie muzyki na zespół. Tym razem, byłem jeszcze bardziej podekscytowany. Chciałem usłyszeć, co Steve zrobi z moim utworami" – mówi Corea. "Kiedy zagraliśmy pierwsze dwa, zabrzmiało to tak dobrze, że musieliśmy pójść za ciosem. "
Choć to Corea jest kompozytorem większości utworów (jedyne wyjątki to "Chick Chums" Johna McLaughlina i "Wake-Up Call", którego współautorem jest Loueke), pianista utrzymuje, że za efekt końcowy odpowiada cały zespół, prowadzony przez doskonałą grę perkusyjną Gadda. "To wspólne dzieło. Ja piszę muzykę, Steve nadaje jej rytm, będący kręgosłupem zespołu. W mojej muzyce, rytm jest wszystkim – bez niego nie ma życia" – konkluduje Corea.
Lista utworów:
CD 1
1. Chick's Chums
2. Serenity
3. Like I Was Sayin'
4. A Spanish Song
5. Chinese Butterfly
CD 2
1. Return to Forever
2. Wake-Up Call
3. Gadd-zooks
Płyta Chinese Butterfly zostanie wydana 19 stycznia 2018 (data wydania w Polsce).
Aby otrzymywać najnowsze wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach zostaną wysłane na e-mail oraz pojawią się na stronie "Aktualności".
Płytę zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Cenę płyty można sprawdzić tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Chinese Butterfly można dostać tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" prezentowana jest lista sprzedawców oferujących ten produkt.
W celu przeczytania najświeższych wiadomości należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
W tym celu trzeba założyć konto w serwisie lub zalogować się na już istniejące. Następnie w polu "Oceń" trzeba wybrać odpowiednią wartość od 1 do 5 i zapieczętować ją kliknięciem.
Premiera płyty Chinese Butterfly nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem płyty jest Chick Corea, Steve Gadd. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, żeby wyświetlić inne jego płyty.
Płyta została wydana przez Universal. Lista płyt wydanych przez tę firmę znajduje się utaj.
Żeby zgłosić korektę należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze