Arte Dei Suonatori - Warszawski salon muzyczny(2020) | Klasyka |
Wszyscy kompozytorzy, których utwory zostały zarejestrowane na niniejszej płycie, mieli swój
twórczy wkład w kulturę salonową końca XVIII i początku XIX wieku w jej najlepszym wydaniu. Uczestniczyli w niej na różne sposoby: jako gospodarze, goście, wykonawcy lub kompozytorzy. Termin "salon" odnosił się zarówno do miejsc, jak i wydarzeń. W bogato umeblowanych komnatach arystokratów lub skromniejszych pokojach mieszczaństwa regularnie zbierała się grupa możnych, artystów, pisarzy, filozofów, polityków, naukowców, muzyków i uzdolnionej młodzieży, żeby rozmawiać, czytać, słuchać muzyki, jeść i czasami tańczyć. Były to najczęściej spotkania elitarne, dla wybranych. (... )
Wzorem dla warszawskich salonów XIX wieku były oświeceniowe salony francuskie. Ostatni król
Polski, Stanisław August Poniatowski, zanim objął tron, chłonął atmosferę paryskiego salonu madame Geoffrin, dokąd zapraszano francuskich encyklopedystów. Jako monarcha Poniatowski zainicjował obiady czwartkowe, na których bywali uczeni i artyści. W warszawskich czasach Fryderyka Chopina w mieście działało kilkanaście liczących się salonów, w których ważną rolę pełniła muzyka. Szczególnie istotny dla niniejszej płyty jest salon Barbary i Franciszka Wołowskich, rodziców Marii z Wołowskich Szymanowskiej. Bywali w nim Józef Elsner i Franciszek Lessel.
Jolanta Brózda-Wiśniewska
Lista utworów:
Józef Elsner (1769–1854)
Kwartet fortepianowy Es-dur op. 15 (ok. 1805) [22'35]
1. Moderato 11'50
2. Romance: Andantino 5'43
3. Rondo: Allegro assai 5'02
Maria Szymanowska (1789–1831)
4. Fantazja F-dur na fortepian 10'21
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Kwartet fortepianowy g-moll KV 478 (1785) [26'26]
5. Allegro 10'55
6. Andante 7'17
7. Rondo: Allegro moderato 8'14
Franciszek Lessel (1780–1838)
Trio E-dur op. 5 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę (wyd. ok. 1806) [17'54]
8. Allegro brillante 8'58
9. Rêve: Adagio 4'16
10. Rondo: Allegro di molto 4'39
Płyty tej będzie można słuchać 14 lutego 2020 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić aktualne wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach zostaną wysłane na e-mail oraz pojawią się na stronie "Aktualności".
Premierę można polecić innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się ile należy wydać na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płyta jest do znalezienia tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" znajdują się wszystkie sklepy, w których można znaleźć ten produkt.
W celu poczytania świeżych informacji należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić płytę należy nadać należytą wartość od 1 do 5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera płyty Warszawski salon muzyczny nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą jest Arte dei Suonatori. Kliknięcie w nazwę artysty spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw muzycznych przez niego nagranych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".
Wydawcą jest firma Universal. Żeby zobaczyć jakie inne płyty zostały wydane przez tę firmę należy skorzystać z ego odnośnika lub udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawcy.
Żeby zgłosić błąd należy kliknąć tutaj i wysłać wypełniony formularz. W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.
Komentarze