sobota, 4 grudnia

Oznaczenie treści
 

Anna Wylegała - Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce

(2021)
Faktu

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Anna Wylegała - Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce

Data premiery

środa
10.11.2021
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Literatura Faktu
Ranking:
376   609

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Reforma rolna, czyli wywłaszczenie wielkich właścicieli ziemskich iprzekazanie części ziemi chłopom, przeprowadzona latach 1944–1945 to jedno znajsłabiej zbadanych wydarzeń wpowojennej historii Polski. Wczasach PRL próbowano przede wszystkim udowodnić, jak bardzo polepszyła sytuację chłopów irobotników rolnych. Po 1989 roku ukazały się liczne wspomnienia ziemian, opisujące proces wywłaszczenia, apublikacje dotyczące wsi skupiły się na okresie późniejszym, zwłaszcza na chłopskim oporze wobec kolektywizacji ina społecznych konsekwencjach funkcjonowania PGR-ów.
Książka Anny Wylegały wypełnia tę lukę iwpisuje się wobecny trend szerszego zainteresowania historią przez pryzmat losów zwykłych ludzi. Odpowiada na pytanie, jakim doświadczeniem była reforma rolna dla poszkodowanych, czyli ziemian, dla tych, którzy zniej skorzystali, azatem służby folwarcznej ibezrolnych chłopów, atakże rzeszy mniej lub bardziej zaangażowanych świadków.
Autorka przygląda się również konkretnym miejscom ispołecznościom: dworom, które po 1945 roku zamieniono na biura spółdzielni, mieszkania dla kierowników PGR-ów, przedszkola, świetlice, domy dziecka iośrodki zdrowia; wsiom, wktórych na skutek podziału pańskiej ziemi zmieniła się struktura przestrzenna, hierarchia społeczna, tradycje iżycie codzienne. Jest to również opowieść otym, jaka jest pamięć oreformie – wśród potomków chłopów ipotomków ziemian, jakie są współczesne postawy wobec dawnego dworskiego iziemiańskiego dziedzictwa oraz jak funkcjonuje dzisiaj podworska przestrzeń.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy książka Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce debiutować będzie?

Książka Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce będzie debiutować 10 listopada 2021 (premiera w Polsce). Wyświetlaną datę można zmienić kliknąć w odpowiednią flagę. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować korzystając z opcji "Ustawienia serwisu" dostępnej pod zakładką "Moje konto".

Chcę dostawać na bieżąco nowe wieści dotyczące książki. W jaki sposób tego dokonać?

Aby otrzymywać aktualne komunikaty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.

Chcę donieść o książce innym osobom. Jak mogę to zrobić?

O książce można donieść znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile należy wydać na książkę?

W celu poznania ceny książki kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W jakim miejscu dostanę książkę?

Książka jest do znalezienia tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.

Na jakiej stronie mogę przeglądnąć najnowsze wiadomości dotyczące książki?

Najświeższe doniesienia można przeczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Gdzie mogę wystawić notę dla tego produktu?

Żeby ocenić książkę należy wyznaczyć odpowiednią wartość od 1 do 5, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.

Na jakiej podstawie przeliczona została ocena?

Premiera książki Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który literat napisał tę książkę?

Anna Wylegała jest autorem książki. Lista innych wydawnictw książkowych tego autora dostępna jest utaj.

Jakie wydawnictwo wydaje tę książkę?

Wydawnictwo Czarne pracuje nad wydaniem książki. Lista innych książek tego wydawcy dostępna jest utaj.

Zauważyłem na stronie przekłamane dane. W jaki sposób mogę to zgłosić?

W tym celu należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę" znajdujący się nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Anna Wylegała - Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce? Kiedy wychodzi Anna Wylegała - Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce?
Data wydania książki zaplanowana została na 10.11.2021. Nowa książka Anna Wylegała z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Anna Wylegała - Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 10 listopada 2021, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie