piątek, 22 września

Oznaczenie treści
 

Andrzej Kosendiak - Förster Jr: Sacrae cantiones

(2023)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Andrzej Kosendiak - Förster Jr: Sacrae cantiones

Data premiery

piątek
15.09.2023
tydzień temu
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
817   2643

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

"Gdybyśmy spojrzeli na Kaspara Förstera juniora z dzisiejszej perspektywy, moglibyśmy śmiało uznać go za prawdziwego Europejczyka. Pochodził z królewskiego Gdańska, a jego życie było związane z licznymi ośrodkami, m.in. Warszawą, Rzymem czy Kopenhagą. Odbył też szereg podróży, miał więc okazję zetknąć się z wieloma znakomitymi artystamitamtych czasów, jak choćby Marco Scacchi i Marcin Mielczewski (na dworze Władysława IV) czy Giacomo Carissimi, który zainspirował go do komponowania dzieł dramatycznych. Kontakty te w połączeniu z wybitnym, wszechstronnym talentem Förstera (oprócz zdolności kompozytorskich miał też ponadprzeciętne umiejętności wokalne) zaowocowały wyjątkową spuścizną, która odzwierciedla popularne tendencje stylistyczne pierwszej połowy XVII wieku. Na niniejszym albumie znalazło się kilkanaście koncertów kościelnych, które wybraliśmy z zachowanych dzieł kompozytora. Nazwa płyty, "Sacrae cantiones", to także tytuł publikacji z jego kompozycjami wydanej w ramach serii "Fontes Musicae in Polonia" pod redakcją Larsa Berglunda. Utwory, które przetrwały do naszych czasów, pochodzą z różnych źródeł i najprawdopodobniej nie formowały żadnego cyklu.Wszystkie dzieła Förstera wyróżnia klarowność formy i melodyjność. Prezentowane na płycie koncerty kościelne są kunsztownymi, zachwycającymi perełkami. To bardzo dobrze skomponowane (szczególnie pod względem wokalnym), niewielkich rozmiarów utwory, w których wykorzystano niekiedy wyrafinowane, ale wciąż proste środki. Förster pokazujesię w nich jako wytrawny dramaturg, umiejętnie bowiem stosuje środki retoryki muzycznej, by podkreślić emocje wynikające z tekstu literackiego, co jednocześnie zapewnia wyjątkową ciągłość narracyjną.To już kolejne wydawnictwo z serii Muzyka I Rzeczypospolitej. Dzieła Kaspara Förstera juniora idealnie wpisują się w ten cykl, stanowią bowiem ważny element polskiej i europejskiej sceny muzycznej tamtych czasów. Twórczość kompozytora ukazuje również ówczesną Europę jako wspólnotę kulturową i społeczną, w której Förster mógł – pomimo rozdrobnienia i różnych podziałów administracyjnych – z łatwością przekraczać geograficzne granice, znajdując zatrudnienie i uznanie wszędzie, gdzie się pojawił."Andrzej KosendiakTracklista:Kaspar Förster junior1. Credo quod redemptor (5:28)

na alt, tenor, 2 skrzypiec i b.c.2. O bone Jesu (8:26)

na sopran, alt, bas, 2 skrzypiec i b.c.3. Celebramus te Jehova* (6:10)

na 2 soprany, 2 skrzypiec i b.c.4. Peccavi super numerum* (5:44)

na sopran, alt, tenor, bas, 2 skrzypiec i b.c.5. Quanta fecisti Domine* (11:37)

na sopran, alt, tenor, bas, 2 skrzypiec, violę da gamba i b.c.6. Benedicam Dominum* (5:57)

na sopran, alt, bas, 2 skrzypiec i b.c.7. Domine Dominus noster** (8:01)

na sopran, 2 alty, tenor, bas, 2 skrzypiec, violę da gamba, violone i b.c.8. O dulcis Jesu* (4:03)

na 2 soprany i b.c.9. Jesu dulcis memoria (6:32)

na bas, 2 skrzypiec i b.c.10. Redemptor Deus* (5:38)

na 2 soprany, 2 skrzypiec i b.c.11. Intenderunt arcum* (5:08)

na sopran, alt, bas i b.c.12. Ad arma fideles (4:36)

na 2 soprany, bas i b.c.Czas całkowity: (77:22)

*premiera fonograficzna** Oryginalna obsada wokalna tego utworu to 2 soprany, alt, tenor, bas, którym towarzyszy basso continuo i 5 instrumentów smyczkowych, określanych w źródłach jako viola.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

W jakim terminie ma pojawić się płyta Förster Jr: Sacrae cantiones?

Płytę będzie można posłuchać 15 września 2023 (data wydania w Polsce). Żeby zobaczyć inne daty należy wybrać odpowiednią flagę. Domyślnie wyświetlany region może zostać zmieniony w ustawieniach konta.

W jaki sposób można śledzić najnowsze informacje o premierze płyty?

Aby dostawać najnowsze wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.

W jaki sposób mogę zarekomendować płytę innym osobom?

Płytę zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

W jakiej cenie mogę zamówić płytę?

Żeby zobaczyć ile należy zapłacić za płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W którym miejscu zakupię płytę Förster Jr: Sacrae cantiones?

Förster Jr: Sacrae cantiones można zakupić tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" prezentowana jest lista sprzedawców oferujących ten produkt.

Na jakiej stronie poczytam nowe doniesienia odnośnie płyty?

Nowe informacje można poczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

W którym miejscu można wystawić notę dla tego produktu?

Aby tego dokonać trzeba wskazać odpowiednią ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.

Jak skalkulowano ocenę płyty?

Premiera płyty Förster Jr: Sacrae cantiones nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto napisał muzykę do tej płyty?

Twórcą jest Andrzej Kosendiak. Kliknięcie w nazwę artysty spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw muzycznych przez niego nagranych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".

Która firma zaangażowana jest w wypuszczenie tej płyty?

Za wypuszczenie płyty odpowiedzialna jest firma Universal. Aby sprawdzić inne płyty wydane przez tę firmę kliknij w jej nazwę lub kliknij utaj.

Na waszej stronie prezentowane są nieprecyzyjne dane. Gdzie mogę zgłosić poprawkę?

W tym celu należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę". W ramach tej funkcji można zgłosić między innymi aktualizację daty, dodać lub zmienić opis, zamieścić zwiastun oraz trailer, czy też przesłać nową okładkę lub plakat.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Andrzej Kosendiak - Förster Jr: Sacrae cantiones? Kiedy wychodzi Andrzej Kosendiak - Förster Jr: Sacrae cantiones?
Data wydania płyty zaplanowana została na 15.09.2023. Nowa płyta Andrzej Kosendiak z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Andrzej Kosendiak - Förster Jr: Sacrae cantiones data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 15 września 2023, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie