sobota, 17 listopada

Oznaczenie treści
 

Albert Camus - Obcy

(2014)

Albert Camus - L'Etranger

Powieść

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Albert Camus - Obcy / Albert Camus - L'Etranger

Data premiery

środa
10.09.2014
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Powieść
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]

Meursault to Camusowski everyman. Wiedzie spokojne życie, którego rytm wyznacza codzienna rutyna – pracuje, odwiedza ulubione restauracje, odpoczywa. Gdy umiera jego matka, nic się nie zmienia. Gdy zaczyna spotykać się z Marią, nic się nie zmienia. Kiedy Rajmund chce zostać jego przyjacielem – nic się nie zmienia. W drobiazgowej, ale beznamiętnej narracji wszystkie te rzeczy wydają się mieć takie samo znaczenie lub przeciwnie, nie mieć go wcale. To właśnie sprawia, że Meursault w momencie konfrontacji ze światem, w którym żyje, staje się obcy. Z każdym dniem jego zachowanie coraz bardziej demaskuje społeczne złudzenia i urojenia, a sam Meursault, nie godząc się na kłamstwo, staje się ikoną i symbolem. Nie sposób jedynie określić czego – ostatecznej wolności czy wcielonego zła.

Rozwijając myśl zawartą w Micie Syzyfa, Camus zadaje czytelnikowi fundamentalne pytania: na ile jesteśmy w stanie zaakceptować samych siebie, sprzeciwić się zafałszowanej rzeczywistości i co zrobimy, by bronić naszej wolności.

Choć Meursault prowadzi życie przeciętnego Algierczyka, jego zachowania w znaczny sposób odbiegają od przyjętych społecznych norm. Żyje jednak w zgodzie z samym sobą, przekonany o szczerości swych uczuć i myśli. Pewnego dnia dochodzi do konfrontacji – Meursault staje naprzeciwko świata, który nie jest w stanie go zrozumieć. Ludzie, którzy mają zadecydować o jego życiu, widzą w nim przeciwnika moralności, człowieka bez duszy, Antychrysta. On postrzega siebie tylko jako człowieka wolnego. Jaki zapadnie wyrok?Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Albert Camus - Obcy? Kiedy wychodzi Albert Camus - L'Etranger?
Data wydania książki zaplanowana została na 10.09.2014. Nowa książka Albert Camus z 2014 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2014 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Albert Camus - Obcy data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 10 września 2014, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie