Agnieszka Nabrdalik - Dzisiaj rozmawiamy o Pani(2017) | Biografie |
Czy kobieta, która wybrała rolę żony może być szczęśliwa?
Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa, Wiesława Starska. Były i są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami. Przez całe życie z wyboru stały w cieniu sławnych mężów. Czy aby na pewno? Czy są szczęśliwe? Czują się spełnione jako kobiety, uczone, artystki?
Reportażystka i dziennikarka, Agnieszka Nabrdalik, namówiła na wywiady siedem niezwykłych kobiet, które za swój cel obrały wspieranie mężów − muzyka rockowego Roberta Gawlińskiego, reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, pisarza Wiesława Myśliwskiego, fotografa Chrisa Niedenthala, kompozytora jazzowego Włodzimierza Pawlika, kardiochirurga Zbigniewa Religi i scenografa Allana Starskiego.
"Dzisiaj rozmawiamy o Pani" to rozpisana na siedem żeńskich głosów opowieść o życiu w pozornym cieniu męża, które wcale nie musi być nużące, pozbawione wyzwań. Wręcz przeciwnie. Zawarte w książce rozmowy to barwne portrety kobiet pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty, kobiet szczęśliwych.
BEATA IGIELSKA
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 16 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego
„Dzisiaj rozmawiamy o Pani” to siedem wywiadów z niezwykłymi kobietami – żonami sławnych mężów, które swoim życiem udowadniają, że za sukcesem każdego mężczyzny stoi kobieta.
Autorka, Agnieszka Nabrdalik, doskonale zna temat z własnych doświadczeń, gdyż jest małżonką znanego fotografa. Może dlatego udało się jej skłonić swoje rozmówczynie do zwierzeń, nieraz bardzo intymnych, wzruszających, głębokich.
Bohaterkami jej książki są: Monika Gawlińska, Alicja Kapuścińska, Wacława Myśliwska, Karolina Niedenthal, Jolanta Pawlik, Anna Religa i Wiesława Starska.
Muzy, matki, organizatorki
Każda z wymienionych pań jest nie tylko żoną, ale i kobietą mającą własne pasje, ambicje i marzenia. Wszystkie są wykształconymi osobami, które osiągnęły w życiu sukcesy i udowodniły, że życie w cieniu słynnego męża nie musi oznaczać rezygnacji z własnych planów.
Większość tych kobiet musiała umieć pogodzić rolę żony, matki, strażniczki domowego ogniska, menadżerki robiącego karierę mężczyzny, osobistej terapeutki i pocieszycielki. Niektóre dodatkowo były i są muzami, inspiratorkami, organizatorkami spotkań, występów i wyjazdów mężów, z których większość nigdy nie spakowała samodzielnie swojej walizki ani nie musiała martwić się o pilnowanie terminów, płacenie rachunków, odwożenie dzieci do szkoły czy robienie codziennych zakupów.
Niektóre z bohaterek od początku nie godziły się na rolę żyjącej w cieniu męża kobiety i – mimo wielu wyrzeczeń – realizowały własne plany życiowe. Inne, jak Jolanta Pawlik, żona słynnego jazzmana, dopiero po trzydziestu latach małżeństwa zdecydowała się na wydanie własnej płyty. Podobnie było z Moniką Gawlińską, żoną lidera zespołu Wilki, która długo pisała wiersze do szuflady i dopiero niedawno opublikowała je w formie tomiku.
Nie wdowy, lecz żony
Nie wszystkie bohaterki mogą wciąż cieszyć się życiem u boku męża. Alicja Kapuścińska i Anna Religa są już wdowami, chociaż obie nie przepadają za tym słowem. Wciąż mówią o sobie „żona Ryszarda Kapuścińskiego”, „żona Zbigniewa Religi”. Obie podkreślają, że mają co wspominać i są dumne z sukcesów małżonków, chociaż ich nie idealizują. Nie żyją też tylko podróżami w przeszłość. Pani Alicja pracuje nad zachowaniem dorobku męża, współpracuje z wydawcami, fundacjami i dba o własne zdrowie, które ostatnio jej dokucza. Pani Anna, znany fizjolog z tytułem doktorskim, wciąż prowadzi prace badawcze, współpracuje z europejskimi instytutami i dzieli się swoją wiedzą ze studentami. Ma krytyczny stosunek do filmu „Bogowie”, zwłaszcza do jego tytułu, i podkreśla, że nie lubi, gdy traktuje się jej zmarłego męża w sposób posągowy.
Dla niej był wybitnym kardiochirurgiem, słabym politykiem i wspaniałym człowiekiem, ale nie kimś pozbawionym wad.
Mają klasę i poczucie humoru
Wszystkie rozmowy są interesujące, czyta się je jednym tchem, ze wzruszeniem, podziwem dla rozmówczyń, z refleksjami, czasem z uśmiechem, bo obfitują one i w zabawne anegdoty. Na mnie największe wrażenie zrobiły wywiady z Wacławą Myśliwską, Jolantą Pawlik i Anną Religą. Panie te potrafią opowiadać w ciekawy, gawędziarki sposób, z klasą, elegancją, ale i szczerością, w dodatku piękną polszczyzną.
Z wielką przyjemnością przeniosłam się w ich świat, który niczym nie ustępuje dokonaniom ich mężów, a czasem nawet wydaje się bardziej wartościowy, gdyż okupiony wieloma wyrzeczeniami, poświęceniem, na jakie nie zdobyłby się żaden z panów.
BEATA IGIELSKA
Książka Dzisiaj rozmawiamy o Pani będzie udostępniona 15 marca 2017 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić raporty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
O książce można wspomnieć innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby sprawdzić ile trzeba odłożyć na książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Książka jest do kupienia tutaj. Wszystkie sklepy dostępne są w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się po prawej stronie.
W celu znalezienia najświeższych newsów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Aby ocenić książkę trzeba nadać konkretną wartość w skali od 1 do 5, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.
Premiera książki Dzisiaj rozmawiamy o Pani ma u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na podstawie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena".
Agnieszka Nabrdalik jest autorem książki Dzisiaj rozmawiamy o Pani. Żeby sprawdzić listę pozostałych książek tego twórcy należy udać się do pola "Informacje" i kliknąć w jego nazwisko albo kliknąć utaj.
Książka ma być wydana przez firmę Literackie. W celu wyświetlenia listy książek tego wydawcy kliknij w jego nazwę lub kliknij utaj.
Aby to zrobić należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik dostępny jest nad polem "Informacje". Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze