Agnieszka Cubała - Zwyczajni'44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim(2024) | Historia |
„Zwyczajni’44” to książka o cywilnych mieszkańcach stolicy uczestniczących w powstaniu warszawskim, którzy doświadczyli dramatu, jaki rozegrał się na przestrzeni 63 dni w mieście ogarniętym walką. To wiele osobistych tragedii, historii małych i dużych. Każda inna, każda niezwykle ważna.
Byli potężnym wsparciem i zapleczem dla walczących. Bez ich udziału i zaangażowania żołnierze nie mogliby tak długo i dzielnie walczyć. O tym, że za historiami „Zwyczajnych” stoją nadzwyczajni ludzie, można przekonać się poznając m.in. losy takich postaci jak pisarze i poeci: Jerzy Andrzejewski, Miron Białoszewski, Maria Dąbrowska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz, Anna Świrszczyńska czy Maria Rodziewiczówna; artystki: Nina Andrycz, Halina Mancewiczówna, Maria Przybyłko-Potocka; ludzie nauki (prof. Irena Huml-Bacz i prof. Władysław Tatarkiewicz); sztuki (rzeźbiarz Alfons Karny oraz grafik i satyryk – Eryk Lipiński); sportu (zapaśnik Aleksander Garkowienko, tenisistka Jadwiga Jędrzejowska, łuczniczka Janina Kurkowska-Spychajowa i lekkoatletka Jadwiga Wajsówna), fotograf powstańczy Edward Wojciechowski, jak również wiele nieznanych szerszemu gronu postaci, o losach nie mniej barwnych i równie dramatycznych.
Jak podkreśla autorka, historie poszczególnych bohaterów najczęściej przychodzą do niej „same”. Pojawiają się zupełnie nieoczekiwanie, niejednokrotnie w wyniku różnorodnych zbiegów okoliczności. Na przykład podczas wizyty w jednej z rozgłośni radiowych poznała wspaniałą piosenkarkę. Słuchając nagranych przez nią utworów, odkryła, że ma w swoim repertuarze także piosenkę poświęconą powstańcom warszawskim. Genezą jej napisania była wzruszająca historia rodzinna.
Innym razem niezobowiązująca rozmowa o sztuce doprowadziła do kontaktu z muzeum, którego patronem jest jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, rzadko kojarzony z powstaniem warszawskim. Po głębszym zbadaniu tej historii okazało się, że losy tej postaci są tak barwne, ciekawe i nieoczywiste, że bez problemu mogłyby posłużyć za kanwę filmu sensacyjnego.
Autorka odkrywa nieznane karty powstania warszawskiego. Przedstawia historie uznawane przez kolejne pokolenia za niewystarczająco heroiczne, by o nich opowiadać. Jest głosem ludzi, którym zabrakło słów, by móc opisać to, przez co przeszli.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Książka ma zadebiutować 31 lipca 2024 (data premiery w Polsce).
Aby dostawać aktualne doniesienia o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Premierę można zarekomendować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu dowiedzenia się ile trzeba wydać na książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Zwyczajni'44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim jest do dostania tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" znajdują się wszystkie sklepy, w których można znaleźć ten produkt.
Najnowsze raporty znajdują się w kolumnie "Newsy", która umieszczona jest z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba nadać konkretną ocenę, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera książki Zwyczajni'44. Ludność cywilna w powstaniu warszawskim nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Agnieszka Cubała jest twórcą książki. Lista innych wydawnictw książkowych tego autora dostępna jest utaj.
Książka ma zostać wydana przez firmę Wielka Litera. Kliknięcie utaj spowoduje wyświetlenie listy innych książek od tego wydawcy. Z funkcji tej można również skorzystać udając się do pola "Informacje" i klikając w nazwę wydawnictwa.
Poprawkę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze