wtorek, 26 października

Oznaczenie treści
 

Adam Kośmieja - Tribute to Gulda

(2021)
Klasyka

Obserwuj premierę
Ocena:


Adam Kośmieja - Tribute to Gulda

Data premiery

piątek
24.09.2021
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
990   3965

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Album "Tribute to Gulda" zawiera 5 utworów legendarnego austriackiego pianisty i kompozytora Friedricha Guldy oraz ostatnią Sonatę fortepianową c-moll Beethovena op. 111, której wykonanie w 1946 roku podczas konkursu w Genewie przyniosło mu sławę. Choć zyskał światowy rozgłos w roli interpretatora muzyki klasycznej to jego idiomem stała się muzyka jazzowa, którą postrzegał jako muzyczny język współczesnego świata. Kompozycje z elementami jazzowych improwizacji i klasycznej wirtuozerii zwróciły uwagę szerszej publiczności. Prelude & Fuge na motywach Preludium C-dur Bacha, znanego także z "Ave Maria" Bacha-Gounoda, był ulubionym utworem Keitha Emersona!
ADAM KOŚMIEJA składając hołd Friedrichowi Guldzie znalazł sobie niezwykle wymagającego mistrza. Kompozytor-pianista twierdził w komentarzu do wydania swoich dzieł: "Ten kto poradzi sobie z ‘Wariacjami' jest pierwszorzędnym pianistą i muzykiem. I na tym nie koniec - przeciwnie, to dopiero początek. Ale to już nowy rozdział. "
Fascynująca postać Guldy i jego twórczą postawę opisał w książeczce płyty syn kompozytora – Paul Gulda, który tak zrecenzował interpretację jednego z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia: "Z głębokim wzruszeniem obserwuję niezwykłą staranność, z jaką Adam Kośmieja przygotował się do drogi, której celem było opanowanie wymagających utworów obecnych na tej płycie. Jego doświadczenie związane z muzyką modernistyczną, tak polską jak i zagraniczną, po awangardową, eksperymentalną twórczość z wykorzystaniem elektroniki, nakreśla tutaj odmienną, wyrazistą perspektywę. (... ) Wykonawca podołał nawet Wariacjom, które mój ojciec uważał za najbardziej wymagające".
Tymczasem Adam Kośmieja wyznaje: "Uwielbiam energię kompozycji Guldy! W tej muzyce od razu słychać jego twórczą osobowość. Swing i bogata harmonia dostarcza wykonawcy zarówno radość, jak i wyzwanie, zwłaszcza w improwizowanych sekcjach. (... ) Chciałem podzielić się z publicznością tymi fantastycznymi utworami, aby pokazać jak z wyrafinowanym smakiem kompozytor stworzył pomost między muzyką klasyczną i jazzową. Wszystko w Guldzie jest dla mnie jak ogień. Czuję w jego muzyce pasję, emocje, radość i energię".
Zapraszamy do podróży w świat tej pięknej muzyki...

1. F. Gulda - Prelude & Fugue: I. Prelude 1:56
2. F. Gulda - Prelude & Fugue: II. Fugue 2:02
3. F. Gulda - Aria 4:54
4. F. Gulda - Sonatine: I. Entrée 5:41
5. F. Gulda - Sonatine: II. Ballad 6:26
6. F. Gulda - Sonatine: III. Shuffle 3:19
7. F. Gulda - Variations 11:01
8. F. Gulda - Depression 6:39
9. L. van Beethoven - Piano Sonata No. 32 in C-Minor, Op. 111: I. Maestoso: Allegro con brio ed appassionato 8:44
10. L. van Beethoven - Piano Sonata No. 32 in C-Minor, Op. 111: II. Arietta: Adagio molto, semplice e cantabile 17:07Tworzenie nowej recenzji


Ocena:

Zalety:
Wady:

Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Adam Kośmieja - Tribute to Gulda? Kiedy wychodzi Adam Kośmieja - Tribute to Gulda?
Data wydania płyty zaplanowana została na 24.09.2021. Nowa płyta Adam Kośmieja z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Adam Kośmieja - Tribute to Gulda data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 24 września 2021, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie