Adam Bałdych Quartet - Sacrum Profanum(2019) | Rock |
"Po dwóch genialnych albumach zrealizowanych wraz z triem norweskiego pianisty Helge Liena, kolejną wydaną przez niemiecką wytwórnię ACT płytą czołowego polskiego wiolinisty jazzowego Adama Bałdycha, jest album "Sacrum Profanum". Projekt ten jest próbą wpisania muzyki sakralnej w kontekst współczesnego świata i właściwych mu wolnością interpretacji i ekspresją. To album bardzo uduchowiony, a jednocześnie zrealizowany w formie nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych.
W programie albumu poza pięcioma własnymi kompozycjami Bałdycha znajdziemy autorskie aranżacje historycznych utworów. Pośród nich w programie albumu znalazła się najstarsza polska pieśń religijna, średniowieczna "Bogurodzica", kompozycja z XI wieku "O Virga Ac Diadema" mistyczki, wizjonerki i uzdrowicielki uznawanej przez Kościół katolicki za świętą, Hildegardy z Bingen, "Miserere" XVII-wiecznego włoskiego kompozytora i śpiewaka Gregorio Allegriego, czy "Koncert na altówkę i orkiestrę" współczesnej rosyjskiej awangardzistki pochodzenia tatarskiego, Sofii Gubaiduliny. [... ]
Sam lider gra rozmaitymi technikami, stosując pizzicato (z doskonałym efektem m. in. podczas "Miserere") i poszerzając możliwości wyrazowe skrzypiec. Krzysztof Dys niejednokrotnie preparuje brzmienie fortepianu, a Dawid Fortuna poza tradycyjną perkusją sięga też po krotale (świetny efekt podczas "O Virga Ac Diadema") i bęben basowy gran cassa. Wykorzystanie rozmaitych efektów dźwiękowych skutkuje bogatym brzmieniem, dalece wybiegającym poza tradycyjną formułę jazzowego kwartetu.
Wbrew pozorom "Sacrum Profanum" nie jest płytą utrzymaną wyłącznie w klimacie religijnej kontemplacji i wyciszenia. To muzyka również pełna dynamiki (np. finał "Bogurodzicy" czy niemal rockowy klimat "Repetition"), a szybkiego tempa nabiera nawet wspomniana wcześniej pieśń "O Virga Ac Diadema" Hildegardy z Bingen. Z kolei "Koncert na altówkę i orkiestrę" Sofii Gubaiduliny oscyluje wokół estetyki free jazzu, a kończąca płytę melodyjna kompozycja "Jardin", gdzie Bałdych gra uderzając w struny skrzypiec, utrzymana jest niemal w klimacie przebojowej muzyki pop.
Na "Sacrum Profanum" Adam Bałdych odnalazł zupełnie nową formę ekspresji. Z mistycznej muzyki, wydobył maksimum harmonii i piękna interpretując ponadczasowe utwory przy użyciu współczesnych środków muzycznego wyrazu. Jednocześnie zachowując ich głębię i silny przekaz, nadał całości formę łączącą współczesną muzykę klasyczną z idiomem jazzu. " - Robert Ratajczak
Oto co ma do powiedzenia o swojej płycie Adam Bałdych: " "Sacrum Profanum" to album koncepcyjny, będący wynikiem moich eksperymentów i twórczych poszukiwań. Czuję, że my, ludzie, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek przedtem szukając harmonii, wiary, ponadczasowych wartości i prawdy o nas samych, jednocześnie pragnąc przekazać nasze osobowości poprzez samo-ekspresję. Oto, co znaczy dla mnie "Sacrum Profanum".
Postanowiłem sięgnąć po muzykę sakralną, od średniowiecznej mistyczki Hildegard z Bingen i renesansowego Thomasa Tallisa, po współczesną rosyjską awangardę Sofię Gubaidulinę. Moim celem było uchwycić ponadczasowe piękno mistycznej muzyki tych wyjątkowych kompozytorów i zinterpretować ich twórczość poprzez współczesny język muzyczny. [... ] Do nagrań użyłem instrumentów orkiestrowych, w tym gran cassa, gongów, crotales i przygotowanego fortepianu.
Chciałem też rozkoszować się magicznym, inspirującym i unikalnym brzmieniem renesansowych skrzypiec. Dla mnie współczesna wirtuozeria opiera się na najbardziej wyrafinowanych i różnorodnych dźwiękach, pełnych nowych kolorów i różnych technik, które odkrywam eksperymentując na moim instrumencie. Daje mi nieskończone morze możliwości.
"Sacrum Profanum" to mój pierwszy album dla wytwórni ACT z polskimi muzykami. Mój kwartet to wyjątkowe osobowości muzyczne: Krzysztof Dys, Michał Barański, Dawid Fortuna i ja. Nasze wykonanie łączy to, co najbardziej lubię w graniu muzyki: szlachetność dźwięku z muzyki klasycznej, nieskrępowaną wyobraźnię z jazzu i inspirację z tradycji obu. "
Muzycy:
Adam Bałdych - skrzypce
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
Lista utworów:
1. Spem In Alium
2. O Virga Ac Diadema
3. Profundis
4. Concerto For Viola And Orchestra
5. Bogurodzica
6. Miserere
7. Repetition
8. Longing
9. Miracle Of '87
10. Jardin
Płyta ma pojawić się 29 marca 2019 (premiera w Polsce).
Aby śledzić najnowsze wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
Premierę można polecić innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Płyta jest do znalezienia tutaj. Wszystkie sklepy dostępne są w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się po prawej stronie.
Nowe materiały można obejrzeć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Aby tego dokonać należy zaznaczyć należytą ocenę w skali od 1 do 5, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Sacrum Profanum nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem płyty jest Adam Bałdych Quartet. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.
Wytwórnia Jazz Sound sprawuje pieczę nad wydaniem płyty. Kliknięcie w nazwę wydawcy wyświetli listę innych płyt muzycznych przez niego wydanych. Z funkcji tej można skorzystać w polu "Informacje".
Aby to zrobić należy wypełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik znajduje się nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze