Ad Astra Piano Trio - Ad Astra Piano Trio Alfred Schnittke Stille Musik(2021) | Klasyka |
Alfred Schnittke – autor trzech oper, dziesięciu symfonii, wielu dzieł koncertowych i kameralnych – miał tożsamość złożoną i niejasną. Urodził się w miejscowości Engels w Rosji z matki należącej do Niemców nadwołżańskich (przesiedlonych tam w XVIII wieku przez carycę Katarzynę Wielką i deportowanych przez Stalina w 1941 roku) i ojca, żydowskiego dziennikarza rodem z Frankfurtu, o korzeniach w połowie litewskich.
I Sonata na wiolonczelę i fortepian (1978)
Dedykowana wybitnej rosyjskiej wiolonczelistce Natalii Gutman, należy do najczęściej wykonywanych i nagrywanych dzieł Schnittkego. Podobnie jak w słynnym Concerto grosso nr 1 (1977), idea utworu polega na zderzeniu, niby w rozbitym zwierciadle, różnych odłamków muzycznych, które w finałowej fazie zostają scalone, choć ów proces przywrócenia jedności nie osiąga spełnienia – pozostaje jakaś rysa, wątpliwość, konieczność uczynienia kolejnego kroku.
Stille Nacht (1978)
To dzieło na skrzypce i fortepian – prezent bożonarodzeniowy dla Gidona Kremera – jest parafrazą kolędy Franza Xavera Grubera. Biedermeierowska idylla (kolęda ta jest sentymentalnym wariantem barokowej siciliany, tańca szczęśliwych pasterzy) wkracza tu powoli w odczarowany świat XX wieku: burdonowe cis fortepianu (odległe o "diabelski" tryton od toniki tonacji G-dur), użycie typowych dla Schnittkego akordów o podwójnym trybie (moll/dur), surrealistyczne flażolety i końcowe glissando na scordaturze najniższej strony skrzypcowej, obniżanej o kwartę – wprowadzają aurę niesamowitości.
Musica nostalgica (1992)
Utwór jest przykładem "recyklingu" muzycznych idei. Ten bezpretensjonalny moment muzyczny w formie quasi-menueta po raz pierwszy pojawił się w muzyce do filmu Przygody dentysty (1965, reż. Elem Klimow), potem wszedł do Suity w dawnym stylu na skrzypce i fortepian (1972), gdzie zachował omalże nietknięte pozory barokowości.
Trio fortepianowe (1992)
Trio jest przeróbką Tria smyczkowego (1985), zamówionego przez wiedeńskie Towarzystwo Albana Berga z okazji 100. rocznicy urodzin i 50. r ocznicy śmierci swego patrona. Dzieło ma charakter osobisty.
Marcin Trzęsiok
Lista utworów:
Alfred Schnittke (1934–1998)
I Sonata na wiolonczelę i fortepian (1978)
1. Largo
2. Presto
3. Largo
4. Stille Nacht na skrzypce i fortepian (1978)
5. Stille Musik na skrzypce i wiolonczelę (1979)
6. Musica Nostalgica na wiolonczelę i fortepian (1992)
Trio fortepianowe (1992)
7. Moderato
8. Adagio
Płyta ma być wydana 28 maja 2021 (premiera w Polsce).
Aby dostawać aktualne doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach zostaną wysłane na e-mail oraz pojawią się na stronie "Aktualności".
Płytę można zarekomendować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Żeby dowiedzieć się jaka jest cena płyty Ad Astra Piano Trio Alfred Schnittke Stille Musik kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Ad Astra Piano Trio Alfred Schnittke Stille Musik można zakupić tutaj. Więcej sprzedawców znajduje się na liście "Gdzie kupić?".
Aby znaleźć świeże informacje należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba wskazać właściwą ocenę, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Ad Astra Piano Trio Alfred Schnittke Stille Musik nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą jest Ad Astra Piano Trio. Żeby zobaczyć jakie pozostałe płyty zostały napisane przez tego artystę należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę autora.
Wydawcą płyty jest firma Universal. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik umieszczony jest nad polem "Informacje". Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze