Witold Małcużyński - The Legendary Wawel Castle Recital, Kraków 1959(2019) | Klasyka |
Rzadko się zdarza, by jeden koncert był takim wydarzeniem, aby jeden występ zapisał się jednocześnie w historii muzyki i w historii kraju. Taki właśnie był legendarny dziś recital Witold Małcużyńskiego. 60 lat po tym koncercie jego zapis ukazuje się po raz pierwszy na płycie CD Polskiego Radia Chopin.
16 lutego 1959 roku cały Kraków żył tylko jednym. W ten właśnie dzień odbyło się otwarcie wystawy narodowych skarbów, najcenniejszych wawelskich pamiątek. M. in Szczerbiec, listy Chopina, egzemplarze Biblii drukowanych przez Gutenberga wróciły na Wawel do Polski po II wojnie światowej. Było to swoiste święto narodowe. Całą uroczystość uświetnił właśnie recital Witolda Małcużyńskiego – wybitnego pianisty, ucznia Ignacego Paderewskiego, gwiazdy o światowej randze. A jednocześnie człowieka całkowicie pochłoniętego zadaniem zwrócenia skarbów narodowych. Na wawelskiej Sali Senatorskiej zasiadła ówczesna elita: naukowcy, politycy, artyści – m. in. Witold Lutosławski z żoną.
Zapis tego koncertu idealnie oddaje atmosferę tego dnia. Witold Małcużyński, owiany sławą po podboju Ameryk, Azji i Australii, witany iście po królewsku zagrał tak jak oczekiwano. Recital jest pełny emocji i wirtuozerii. Artystę niosły emocje, momentami wywołując kontrowersję. Ale to właśnie, w połączeniu z bezdyskusyjną techniką i wielkim talentem sprawiło, że koncert przeszedł do legendy.
Dziś, równo 60 lat po tym wydarzeniu, Polskie Radio Chopin przedstawia Państwu ten historyczny, legendarny koncert, na świeżo wydanej płycie. Booklet płyty zawiera szczegółowe omówienie pracy nad materiałem dźwiękowym twórców płyty, którzy – by zgromadzić cały materiał i odtworzyć program – musieli przeprowadzić znaczące śledztwo. Efektem jest jednak wędrówka w czasie: do Sieni wawelskich, 16 lutego 1959 roku. Płyta Witold Małcużyński, the Legendary Wawel Castle Recital, Kraków / Cracow, 1959 (której ekskluzywną szatę graficzną zaprojektował prof. Lech Majewski), otwiera serię fonograficzną Polskiego Radia Chopin, w którym dzielić się będziemy z Państwem niezwykłymi, nieznanymi skarbami nagraniowymi, czekającym na odkrycie w archiwach Polskiego Radia.
Lista utworów:
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
1. Polonez c-moll op. 40 nr 2
2. Nokturn c-moll op. 48 nr 1
3. Ballada F-dur op. 38
Sonata b-moll op. 35
4. Grave. Doppio movimento
5. Scherzo
6. Marche funèbre. Lento
7. Finale. Presto
8. Mazurek gis-moll op. 33 nr 1
9. Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
10. Mazurek a-moll op. 68 nr 2
11. Mazurek a-moll op. 67 nr 4
12. Mazurek C-dur op. 24 nr 2
13. Mazurek b-moll op. 24 nr 4
14. Walc Es-dur op. 18 “Grande Valse Brillante"
15. Scherzo b-moll op. 31
16. Polonez As-dur op. 53
Witold Małcużyński – fortepian
Nagrano: 16 lutego 1959 w Krakowie – recital na Wawelu
Płyta ma ukazać się 22 lutego 2019 (data premiery w Polsce).
Aby otrzymywać najnowsze wiadomości o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
Premierę można zarekomendować znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby sprawdzić jaka jest cena płyty The Legendary Wawel Castle Recital, Kraków 1959 kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta The Legendary Wawel Castle Recital, Kraków 1959 jest do zakupu tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
W celu poczytania najnowszych newsów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba nadać konkretną ocenę w pięciopunktowej skali, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Żeby oddać głos trzeba posiadać konto w serwisie.
Premiera płyty The Legendary Wawel Castle Recital, Kraków 1959 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem płyty jest Witold Małcużyński. Listę płyt nagranych przez tego autora można znaleźć utaj.
Płyta ma być wydana przez Firma Księgarska Olesiejuk. Żeby sprawdzić listę płyt muzycznych tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik umieszczony jest nad polem "Informacje". Dzięki temu można wnieść o aktualizacje dat, opisów i odnośników oraz zmiany trailerów albo okładek.
Komentarze