William Stallings - Kryptografia i bezpieczeństwo sieci komputerowych. Matematyka szyfrów i techniki kryptologii(2011)William Stallings - Cryptography and Network Security: Principles and Practice (5th Edition) , vol. 1 | IT |
Wykorzystaj fascynujące możliwości kryptografii - zapewniaj bezpieczeństwo informacjom i sieciom komputerowym!
Opanuj klasyczne techniki szyfrowania i wstęp do teorii liczb
Poznaj skuteczne algorytmy ochrony integralności danych
Stosuj kody uwierzytelniające komunikaty i podpisy cyfrowe
Wirusy, hakerzy, szpiegostwo gospodarcze, elektroniczne podsłuchy i kradzieże - era Internetu ma także swoją ciemną stronę, która stawia przed nami coraz większe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa informacji. Dla większości przedsiębiorstw i organizacji kwestia ochrony dostępu do danych przechowywanych w systemach komputerowych i wymienianych między nimi, a także zachowania tajności wiadomości oraz skuteczne odpieranie ataków sieciowych, stała się zagadnieniem krytycznym, mogącym przesądzać o ich istnieniu. Bezpieczeństwo sieci ma także ogromne znaczenie także zwykłych użytkowników Internetu, często przetrzymujących na dyskach ważne, poufne dokumenty i dokonujących za pomocą Sieci rozmaitych finansowych transakcji. Na szczęście po ponad 20 latach od upowszechnienia się Internetu mamy już przetestowane w boju, dojrzałe technologie i narzędzia związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych i kryptografią, które dają dziś naprawdę ogromne możliwości w tym zakresie. Jedyne czego Ci zatem potrzeba to uzbroić się w wiedzę jak je skutecznie wykorzystać.
Oto pierwszy z dwóch tomów kompletnego przewodnika po praktycznych zastosowaniach kryptografii i innych mechanizmów bezpieczeństwa w celu ochrony informacji i sieci. Ten adresowany zarówno do studentów, jak i zawodowców podręcznik podzielono na trzy naszpikowane wiedzą i ciekawymi przykładami części, wprowadzające kolejno w szyfry symetryczne, szyfry asymetryczne i kryptograficzne algorytmy ochrony integralności danych. Znajdziesz tu omówienia rozmaitych technologii związanych z bezpieczeństwem sieciowym, oraz poznasz metody ich implementacji i zastosowania. Przeczytasz m.in na temat trybów operacyjnych szyfrów blokowych, przyjrzysz się także standardowi AES i generowaniu liczb pseudolosowych. Otrzymasz obszerną, porównawczą prezentację algorytmów kryptograficznych i doskonały przewodnik po metodach uwierzytelniania i tematyce cyfrowego podpisu. Ponadto nauczysz się efektywnie wykorzystywać system Sage - wieloplatformowe, darmowe narzędzie implementujące użyteczny, elastyczny i łatwy do opanowania system obliczeń algebraicznych związanych z kryptografią. Znajdziesz także gotowe dla tego systemu przykłady, ilustrujące praktyczne zastosowania teorii liczb i algorytmów kryptograficznych.
Zagadnienia jakie znajdziesz w I tomie tego podręcznika:
Ogólny zarys bezpieczeństwa komputerowego
Szyfrowanie symetryczne
Klasyczne techniki szyfrowania
Szyfry blokowe i standard DES
Podstawy teorii liczb i ciał skończonych
Standard AES
Tryby operacyjne szyfrów blokowych
Generatory liczb pseudolosowych i szyfry strumieniowe
Szyfrowanie asymetryczne
Wstęp do teorii liczb
Kryptografia z kluczami publicznymi i szyfr RSA
Inne systemy kryptografii z kluczami publicznymi
Kryptograficzne algorytmy ochrony integralności danych
Kryptograficzne funkcje haszujące
Uwierzytelnianie komunikatów
Podpisy cyfrowe
William Stallings - jest autorem 17 książek na zakresu technicznych aspektów bezpieczeństwa informacji i sieci komputerowych. Jest 11-krotnym laureatem nagrody za najlepszą książkę informatyczną roku, przyznawanej przez Text and Academic Authors Association. W trakcie ponad trzydziestoletniej kariery zawodowej zaprojektował i zaimplementował wiele pakietów związanych z protokołami TCP/IP i OSI dla różnych platform. Jako konsultant doradzał m.in. agencjom rządowym, oraz dostawcom sprzętu i oprogramowania.
Komentarze