Various Artists - Michelangeli - The Complete Warner Recordings(2015) | Klasyka |
Ta 14-płytowa kolekcja, wydana dla uczczenia 20. rocznicy śmierci Arturo Benedetti Michelangeliego w 1995 r. , zawiera nagrania dokonane przez tego wyjątkowego włoskiego pianistę pomiędzy rokiem 1939 i 1995. W boxie znajdziemy niepublikowany wcześniej materiał pochodzący z 1972 r. (trzy części „Faschingsschwank aus Wien” Schumanna). Prezentując twórczość pochodzącą z XVIII, XIX i XX w. , repertuar obejmuje dzieła wszystkich kompozytorów, którzy zdefiniowali sztukę Michelangeliego.
Arturo Benedetii Michealgeli (1920-1995) pozostaje postacią enigmatyczną, jednak wyjątkowe piękno i poetyka jego gry – oraz nadludzka niemal precyzja – nie pozostawiają cienia wątpliwości. Jest on muzykiem, który autentycznie zasługuje na – nadużywany w wielu innych przypadkach – epitet „legendarny”.
Michelangeli urodził się w północnych Włoszech w 1920 r. (Brescia). Jako trzylatek rozpoczął naukę gry na skrzypcach, ale przeniósł się na fortepian i otrzymał dyplom konserwatorium w Mediolanie w wieku lat 13. W 1939 r. , mając 19 lat, wygrał Grand Prix w Konkursie Fortepianowym w Genewie; przewodniczący komisji, wspaniały francuski pianista Alfred Cortot, miał wówczas powiedzieć, że Michelangeli jest „nowym Lisztem”.
Michelangeli był niezwykle skrytym człowiekiem, przez wielu uważanym nawet za niekomunikatywnego i zdystansowanego, nawet gdy występował na scenie. Znany był ze swego perfekcjonizmu, zarówno w kwestiach artystycznych, jak i dotyczących warunków, w jakich występował. Rzadko dawał więcej niż 20 koncertów w sezonie. Wielokrotnie też w swojej karierze anulował koncerty, gdy okoliczności odbiegały jego zdaniem od ideału. Miał nawet zwyczał podróżować z dwoma swoimi fortepianami, aby mieć pewność, że instrument będzie spełniał wyznaczone przez niego standardy. W rozmowie z New York Times w 1977 r. powiedział: „Jeśli mówisz o moim dźwięku, myślisz prawdopodobnie nie o fortepianie, lecz raczej o kombinacji skrzypiec i organów”.
Jak napisał Alain Cochard we francuskim magazynie Pianiste: „Michealngeli zaangażowany był w intymny dialog sam na sam z muzyką i mógł wystąpić na scenie jedynie wówczas, gdy warunki pozostawały w harmonii z jego poczuciem perfekcji”.
Repertuar Michelangeliego był eklektyczny – obejmujący zares ponad trzech stuleci – ale nie przesadnie obszerny. W brytyjskiej gazecie „The Independent”, pisano, że był on wybitnym interpretatorem dzieł Debussy'ego i Ravela: „Umiał wyczarować kolorowy świat, w którym osiągał oszałamiające efekty, łącząc głęboki dźwięk z perlistą klarownością. Umiał kształtować teksturę w najsubtelniejsze kształty jak miękki wosk”.
Michelangeli poświęcił także wiele czasu nauczaniu. Wśród jego uczniów byli m. in. : Martha Argerich i Maurizio Pollini, dwóch spośród najwybitniejszych współczesnych pianistów.
„Okładka, indywidualne płyty oraz rozszerzony booklet są ilustrowane fascynującymi archiwalnymi fotografiami Arturo Benedetii Michelangeliego z Arezzo we Włoszech, gdzie artysta udzielał master classes w latach 50. Zdjęcia wykorzystano dzięki pozwoleniu i we współpracy z Amici della Musica di Arezzo, fotografie te nigdy wcześniej nie było publikowane w powiązaniu z jakimkolwiek komercyjnym wydawnictwem nagrań Michelangeliego i dają fascynujący wgląd w karierę legendarnego pianisty”.
Lista utworów:
CD 1:
Bach/Busoni: Chaconne
Scarlatti: Sonatas Kk9 & Kk11
Galuppi: Sonata In B-Flat (Extract)
Beethoven: Sonata No. 3
Chopin: Mazurka Op. 68 No. 2 - Scherzo No. 2 - Waltz Op. 69 No. 1
CD 2:
Brahms: Variations On A Theme By Paganini
Grieg: Lyric Pieces Op. 47 No. 5 & Op. 68 No. 5
Albéniz: Malagueña
Debussy: Reflets Dans L'eau
Granados: Andaluza
Mompou: Canción Y Danza No. 1
Marescotti: Fantasque
CD 3:
Mozart Piano Concerto Nos. 13, 15 & 23
CD 4:
Schumann Faschingsschwank Aus Wien - Carnaval (Live Recording, London 1957)
CD 5:
Debussy: Images
Chopin: Fantasie Op. 49 - Ballade Op. 23 - Waltz In E-Flat Op. Posth.
Mompou: Canción No. 6
Rehearsal And Sound-Check
CD 6:
Ravel: Piano Concerto In G
Rachmaninov: Piano Concerto No. 4
CD 7:
Haydn Piano Concertos Nos. 4 & 11
CD 8:
Schumann Carnaval (Recorded In Thun, 1975) - Album Für Die Jugend (Extracts) - Faschingsschwank Aus Wien (Extracts)
CD 9:
Schumann Piano Concerto (Milan, 1943)
Grieg Piano Concerto
CD 10:
Grieg: Lyric Piece Op. 43, No. 5
Bach: Italian Concerto
Tomeoni: Allegro
Scarlatti: Sonatas Kk 96 & Kk 27
Chopin: Berceuse - Mazurka Op. 33 No. 4
CD 11:
Beethoven: Piano Concerto No. 5 ‘Emperor'
Haydn: Piano Concerto No. 11
CD 12:
Schumann: Piano Concerto
Liszt: Piano Concerto No. 1
CD 13:
Debussy: Images I & Ii – 2 Préludes - Children's Corner
CD 14:
Chopin: Scherzo No. 2 - Ballade No. 1 - Fantasia Op. 49 - Waltzes Op. 69 No. 1, Op. 34 No. 1 ‘Grande Valse Brillante' & In E-Flat Op. Posth - Mazurkas Op. 68 No. 2, Op. 33 No. 4 & Op. 30 No. 3
Komentarze