Simon Singh - Simpsonowie i ich matematyczne sekrety(2016)Simon Singh - THE SIMPSONS AND THEIR MATHEMATICAL SECRETS | Inne |
Książka Simona Singha omawia matematyczne aspekty komediowego serialu animowanego Simpsonowie, nadawanego nieprzerwanie od 1989 roku. Singh objaśnia żarty matematyczne z różnych działów matematyki pojawiające się w kreskówce. Szczególną uwagę zwraca na tzw. gagi stopklatkowe, czyli żarty ukazujące się krótko w tle jako np. napisy lub szyldy, niekoniecznie związane z fabułą, a „zwiększające zawartość komediową” serialu. Serialowe żarty są punktem wyjścia do omówienia zagadnień matematycznych, ich historii, związanych z nimi anegdot, popkulturowych nawiązań czy folkloru matematycznego (np. liczba Erdösa-Bacona).
Omówiono tak różne zagadnienia, jak wzór Eulera, wielkie twierdzenie Fermata, π, kostki nieprzechodnie, sabermetryka, fraktale, problem odwracania naleśników, twierdzenie wróbla, wstęga Möbiusa, procent składany, liczby Mersenne'a, liczby narcystyczne, wampirze itd. Autor opowiada też o słynnych matematykach, takich jak Pierre de Fermat, Leonhard Euler, Godfrey H. Hardy, Srinivasa Ramanujan czy Paul Erdös. Singh przedstawia sylwetki scenarzystów serialu, m. in. Davida X. Cohena, Ala Jeana, Jeffa Westbrooka, Mike'a Reissa i Kena Keelera, i opisuje ich drogę zawodową od karier naukowych związanych z matematyką do pracy w Hollywood. Z przeprowadzonych z nimi wywiadów dowiadujemy się, na czym polega specyfika pracy matematyków nad scenariuszem komediowym, jaka była geneza niektórych żartów matematycznych.
Książka zawiera pięć „arkuszy egzaminacyjnych”, czyli zbiorów żartów matematycznych o wzrastającym stopniu trudności (od poziomu szkoły podstawowej do doktoratu), które testują poziom wiedzy i humoru matematycznego czytelników. Jedna czwarta książki poświęcona jest siostrzanemu serialowi s-f Futurama, który został stworzony częściowo przez tych samych scenarzystów i również pełen jest żartobliwych odniesień do matematyki i nauk przyrodniczych. W Futuramie pojawia się pierwsze i jedyne dotąd twierdzenie matematyczne, które zostało sformułowane i udowodnione specjalnie na potrzeby serialu telewizyjnego (przez scenarzystę Kena Keelera). W aneksach na końcu książki umieszczono bardziej szczegółowe omówienie kilku wybranych zagadnień matematycznych.
Książka Simpsonowie i ich matematyczne sekrety ukaże się 23 września 2016 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić najświeższe komunikaty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
O książce można powiedzieć znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu zobaczenia ceny książki kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Książka jest do kupienia tutaj. Wszystkie sklepy sprzedające ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?".
Bieżące wiadomości znajdują się w kolumnie "Newsy", która umieszczona jest z prawej strony.
Żeby to zrobić trzeba wybrać właściwą ocenę, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera książki Simpsonowie i ich matematyczne sekrety nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Simon Singh to twórca tej książki. Kliknij utaj albo w nazwisko autora, żeby wyświetlić inne książki przez niego napisane.
Wydawnictwo Albatros pracuje nad wydaniem książki. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne książki przez nią wydane.
Żeby zgłosić błąd należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Dzięki temu można wnieść o aktualizacje dat, opisów i odnośników oraz zmiany trailerów albo okładek.
Komentarze