Ron Carter, Danny Simmons - The Brown Beatnik Tomes (Live At Bric House)(2019) | Blues/Jazz |
"The Brown Beatnik Tomes (Live at BRIC House)", wspólny projekt Rona Cartera i Danny Simmonsa dla wytwórni Blue Note. Na basie Ron Carter (właśnie skończył 82 lata), który nie tylko grał z Milese'm Davise'm, ale również wystąpił jako muzyk sesyjny na ponad 2200 nagraniach, co daje mu rekord Guinessa. Stroną słowną zajął się Danny Simmons – zdobywca nagrody Tony, współzałożyciel Def Poetry Jam, pisarz, poeta, mecenas sztuki i neo-afrykański ekspresjonista abstrakcyjny, którego obrazy pojawiły się w Instytucie Smithsona i siedzibie ONZ.
Pewnej jesiennej nocy BRIC House w Brooklynie Carter i Simmons połączyli surowe linie basu i poezję, tworząc coś ważnego i magicznego. To, co wtedy powstało nosi tytuł "The Brown Beatnik Tomes". Z początku była to książka, która przerodziła się w wydarzenie, a następnie w album. Przede wszystkim jest to jednak fenomenalna koncepcja artystyczna.
"Starałem się wyobrazić sobie, że jestem poetą Beat Generation z lat 50. ", mówi Simmons, "jednakże zajmującym się inną tematyką niż Lawrence Ferlinghetti czy Allen Ginsberg. W pewnym sensie beatnicy romantyzowali czarnoskórych. Temat był na czasie, ale bez ukazywania trudnej sytuacji tej społeczności" - kontynuuje. Dlatego właśnie utwory na tym albumie stylistycznie czerpią z wizualnego języka, jazzowych rytmów i energii najlepszych beatników ("Howl" Ginsberga to jedno z ulubionych dzieł Simmonsa) , jednakże punkt widzenia zmienił się o 180 stopni, z obserwatora na insidera. I kto lepiej mógłby wspomóc ten remiks historii, niż człowiek, który ją przeżył – Carter był wtedy dwudziestolatkiem pracującym w Nowym Jorku.
"Nie uczestniczyłem w ruchu beatników", mówi artysta, który zagrał zarówno na albumach Gila Scotta, jak i A Tribe Called Quest. " Ja działałem w czarnej społeczności, grając z takimi ludźmi, jak Leon Bibb. Tam też działy się podobne rzeczy i próbowałem to wspierać moją muzyką" - dodaje. Tutaj Carter kontynuuje tę tradycję, podkładając swoje linie basowe pod takie wersy, jak (z utworu tytułowego): "Śnił mi się Bob Dylan składający hołd podobiźnie LeRoi'a Jonesa na upalnych ulicach Newark, dzwoniąc naszyjnikiem harmonijek na ludzi, którzy przepływali obok statkami niewolniczymi po ulicach historii, tańcząc za drobniaki i sprzedając wiersze za marny grosz".
Aimmona i Carter nie są sami na "The Brown Beatnik Tomes (Live at BRIC House)". Trio Cartera, z pianistą Donaldem Vegą i gitarzystą Russellem Malone, pojawia się na dwóch utworach instrumentalnych, w tym na stylistycznie odbiegającym od reszty "Here's to Oscar", który jest dedykacją dla Oscara Pettiforda – basisty i pioniera bebopu. Z kolei Simmonsowi w pewnym sensie akompaniują jego obrazy, które tworzą pary z jego wierszami w książce "Brown Beatnik Tomes". Dodatkowo, dramatopisarka, aktorka i poetka Liza Jessie Peterson ("The 13th", "The Peculiar Patriot") wzbogaca swoim słowem mówionym zachwycający "Where Do I Begin"- utwór krytykujący system, który otwarcie przyjmuje i czerpie z czarnej kultury jednocześnie traktując twórców tej kultury jak osoby drugiej kategorii, lub gorzej – jak zagrożenie, które należy wyeliminować.
Muzyka na całym albumie jest za sprawą Rona Cartera idealnie dopasowana pod każdy wiersz. "Słyszę melodię i rytm gdy piszę", mówi Simmons. "Wejście na scenę i wykonanie tego z kimś tak uznanym jak Ron było trochę... przerażające. Po prostu pozwoliłem mu działać po swojemu i poszedłem za nim". Jednakże również Simmons zabiera słuchaczy w podróż. Na samym początku dostajemy utwór get "For a Pistol", który jest dedykacją dla Amiri'ego Baraki (f. k. a. LeRoi Jones) - czarnoskórego poety działającego równolegle z ruchem beatników.
Sztuka przyszła spontanicznie, ale motywy i tematyka zakorzenione są w historycznej glebie, przeplatając się przez nasz współczesny krajobraz. Simmons i Carter dają słuchaczom szansę to wszystko przetrawić. Pewnej nocy w Brooklynie na scenie pojawiło się dwóch gigantów. Być może już nigdy nie wydarzy się taki wieczór, ale to, co stworzyli będzie odbijać się echem jeszcze długo.
Lista utworów:
1. For A Pistol (Live)
2. The Final Stand Of Two Dick Willie (Live)
3. Feeling It Coming On (Live)
4. Tender (Live)
5. Here's To Oscar (Live)
6. Where Do I Begin (Live)
7. There Will Never Be Another You (Live)
8. The Jigaboo Waltz (Live)
9. The Brown Beatnik Tomes (Live)
Płytę będzie można słuchać 7 czerwca 2019 (premiera w Polsce).
Aby otrzymywać aktualne komunikaty o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Płytę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu sprawdzenia ile trzeba odłożyć na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Płytę The Brown Beatnik Tomes (Live At Bric House) można nabyć tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.
Nowe raporty można zobaczyć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
Żeby ocenić płytę należy przyporządkować odpowiednią wartość od 1 do 5, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Swój głos mogą oddać jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty The Brown Beatnik Tomes (Live At Bric House) nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą płyty jest Ron Carter, Danny Simmons. Pozostałe płyty nagrane przez tego artystę można znaleźć utaj lub też klikając w jego nazwę znajdującą się w polu "Informacje".
Płyta ma być wydana przez Universal. Aby sprawdzić inne płyty wydane przez tę firmę kliknij w jej nazwę lub kliknij utaj.
Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik umieszczony jest nad polem "Informacje". Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze