Radosław Sikora - Potęga Husarii. Lubieszów 1577(2017) | Historia |
Bitwę pod Lubieszowem (obecnie Lubiszewo Tczewskie) wymienia się zazwyczaj jednym tchem z takimi zwycięstwami wojsk polskich jak bitwy: Byczyną 1588 r. , Kircholmem 1605 r. , Kłuszynem 1610 r. , czy Chocimiem 1621 r. Miałaby ona w tym układzie otwierać pewien okres w dziejach wojskowości polskiej – okres dominacji i wielkich czynów oręża polskiego, których źródła tkwiły w reformach Stefana Batorego. Czy bitwa pod Lubieszowem zasługuje na tak szczególną pozycję? Niewątpliwie tak. Z jednej strony pokonanie w otwartym polu pięciokrotnie liczniejszego przeciwnika z pewnością zasługuje na wpisanie tej bitwy do panteonu najświetniejszych zwycięstw polskich. Z drugiej zaś strony była to pierwsza znacząca bitwa, w której brały udział po części już zreformowane wojska polskie. [... ]
Jak się przekonamy, o wyniku bitwy zadecydowało wiele różnorodnych czynników. Opisując bitwę wygraną przez Polaków, jej rezultat tłumaczy się wysoką jakością polskiej armii. Kiedy strona polska bitwę przegrywa, przyczyn porażki automatycznie doszukuje się w tym, że to przeciwnik dysponował armią wyższej jakości. Przy czym przez jakość należy tu rozumieć tak strukturę armii, jej wyposażenie, jak i metody walki stosowane przez żołnierzy.
Pisząc tę książkę, chciałem pokazać całą złożoność zjawiska, jakim jest starcie dwóch wojsk. Chciałem pokazać, jak wiele zależało od czynników, na które często nie zwraca się uwagi. Jak z pozoru niewielkie zaniedbanie może prowadzić do katastrofalnych rezultatów. Ujawniam źródła pewnych decyzji i ich wpływ na losy bitwy. Wszechstronnie analizuję okoliczności niemal każdego posunięcia wrogich sobie armii. A to wszystko po to, aby pokazać, jak wiele traci się, zawężając rozważania o przyczynach zwycięstwa tej czy innej strony, tylko do refleksji nad jakością wojsk biorących udział w bitwie.
Radosław Sikora – doktor nauk historycznych, ekspert do spraw husarii, autor książek i publikacji z zakresu staropolskiej wojskowości i kawalerii.
Książka Potęga Husarii. Lubieszów 1577 ma zadebiutować 3 listopada 2017 (premiera w Polsce).
Aby dostawać bieżące doniesienia o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Tytuł zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Aby zobaczyć ile trzeba odłożyć na książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Książkę można nabyć tutaj. Aby zobaczyć więcej sklepów należy przejść do zakładki "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
Aby przeczytać bieżące komunikaty należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Żeby ocenić książkę należy wyznaczyć należytą wartość w skali od 1 do 5, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Opcja ta dostępna jest jedynie dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
Premiera książki Potęga Husarii. Lubieszów 1577 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Radosław Sikora jest twórcą książki Potęga Husarii. Lubieszów 1577. Aby zobaczyć listę utworów napisanych przez tego autora kliknij w jego nazwisko w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Książka została wydana przez Instytut Wydawniczy Erica. Żeby sprawdzić listę książek tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Żeby zgłosić poprawkę należy wypełnić formularz znajdujący się tutaj. Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze