niedziela, 5 maja

Oznaczenie treści
 

Miron Białoszewski - Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950

(2022)
Faktu

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Miron Białoszewski - Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950

Data premiery

środa
20.07.2022
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Literatura Faktu
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Odnośniki:
[dodaj]

Zanim napisał Pamiętnik z powstania warszawskiego, był dziennikarzem. Na każdym rogu ta sama truskawka to zbiór nigdy niepublikowanych w formie książki tekstów prasowych Mirona Białoszewskiego. Jego reportaże, impresje reporterskie i wywiady ukazywały się przez niemal pięć lat na łamach "Kuriera Codziennego", "Wieczoru Warszawy" i "Świata Młodych".

W czerwcu 1946 roku Białoszewski rozpoczął swoją dziennikarską przygodę artykułem napisanym z obozu studentów w Leśnym Zdroju: "Placówka uniwersytecka, położona o trzy kilometry od granicy polsko-czeskiej, pośród dość znacznej ilości repatriantów, ale jeszcze większej Niemców (zawsze pewnych siebie) (... )". Prowadził czytelników powstańczymi szlakami Starego Miasta ("Jeszcze jeden skok przez wyłom na śmietnik, na stołek i... Rybaki 5. Można wyjść na ulicę"). Wszedł na szczyt spalonego wieżowca Prudentialu – przedwojennego symbolu nowoczesności, i chodził po jego belkach konstrukcyjnych niczym linoskoczek, co uwiecznił na zdjęciu fotoreporter, a my przerobiliśmy zdjęcie na rysunek i umieściliśmy go na okładce książki. Narzekał na zaśmiecenie stolicy plakatami ("»Uśmiech mody« uśmiecha się do nas co pięć metrów"), opisał warszawskich sprzedawców oszukujących na wadze dorszy ("na kilogramie ryb brakuje bardzo często po dwadzieścia deka") i zachwycał się Oresteją wystawioną przez Teatr Polski. "Chór dziewic w barchanach, bogowie we flaneli, ale Atena w jedwabiu" – pisał o kostiumach aktorów.

W cyklu wywiadów pytał mieszkańców stolicy o warunki pracy, pensje, mieszkanie. Osiemnastoletnia Hanna Pitrasiewicz, piaskarka w "płaszczyku wiatrem podszytym", cieszy się, że kupiła ziemniaki na zimę. Danuta Plebanek, dziewiętnastolatka pracująca w księgarni, marzy o nauce zawodu, ale teraz "musi ze swoimi planami poczekać. Choć straciła tyle lat przez wojnę".

Teksty Białoszewskiego przypadłyby do gustu futurystom: "Migają półnadzy robotnicy niosący narzędzia. W dużej hali działu mechanicznego stoi pośrodku na specjalnym rusztowaniu kadłub naprawionej barki. Obok w dziale kotlarsko-kowalskim miarowy łoskot. W fontannach iskier lśnią stalowe młoty. Wznoszone silnie oburącz mijają się z rozpaloną twarzą – do góry – zamach – w dół... ". I socrealistom: "Marszałkowska uniesie dalej jezdnię ponad nowym Dworcem Gdańskim (nr 6) i wpłynie szeroką rzeką asfaltu na Żoliborz, niosąc jakby w nurtach tej jezdni między nowoczesne, gładkie olbrzymy bloków mieszkalnych odbicia kolumnad i attyk starych, empirowych pałaców".

Na każdym rogu ta sama truskawka to opowieści o mieście dźwigającym się z popowstańczej pożogi i o ludziach straumatyzowanych wojną, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo. To również dokument czasu o zmianach politycznych, które znalazły odbicie w prasie – od tekstów, w których poeta-reporter mógł bawić się językiem, po socrealistyczne produkcyjniaki.

Białoszewski pokazuje w swoich reportażach miasto, które – jak pisał – "wywyższa [się], włazi pod górę, po skarpie, po wieżowcach, świeci, spada, topi się w wodzie, drży, całe od góry do dołu, gasi, zapala, zmąca, i od początku... ".
Na każdym rogu ta sama truskawka to Miron Białoszewski od początku.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Kiedy książka Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950 będzie udostępniona?

Książka będzie debiutowała 20 lipca 2022 (data wydania w Polsce). Należy kliknąć w odpowiednie flagi, żeby sprawdzić daty z innego regionu. Domyślnie wyświetlany region można zmienić w ustawieniach konta.

W jaki sposób można obserwować informacje o premierze książki?

Aby śledzić najświeższe raporty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.

Czy jest możliwość polecenia książki innym osobom?

Premierę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Jaką cenę trzeba uiścić za książkę?

Żeby zobaczyć jaka jest cena książki kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

W jakim miejscu mogę zamówić książkę Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950?

Książka jest do zakupu tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" znajdują się wszystkie sklepy, w których można znaleźć ten produkt.

Gdzie mogę znaleźć bieżące newsy odnośnie książki?

Świeże materiały można przeglądnąć w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.

Czy mogę zaproponować ocenę dla tej książki?

Aby to zrobić należy wybrać odpowiednią ocenę w skali od 1 do 5, a następnie oznaczyć wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.

W jaki sposób obliczona została ocena książki?

Premiera książki Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Który nowelista odpowiedzialny jest za tę książkę?

Miron Białoszewski jest twórcą książki Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950. Żeby zobaczyć jakie inne książki zostały napisane przez tego autora należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwisko pisarza.

Która firma jest wydawcą tej książki?

Książka zostanie wydana przez firmę Fundacja Instytutu Reportażu. Kliknij utaj albo w nazwę firmy, żeby wyświetlić inne książki przez nią wydane.

Na stronie podane są mylne informacje. Gdzie mogę zgłosić poprawkę?

Aby to zrobić należy skorzystać z opcji "zgłoś poprawkę" znajdującej się nad polem "Informacje". Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Miron Białoszewski - Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950? Kiedy wychodzi Miron Białoszewski - Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950?
Data wydania książki zaplanowana została na 20.07.2022. Nowa książka Miron Białoszewski z 2022 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2022 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Miron Białoszewski - Na każdym rogu ta sama truskawka. 1946-1950 data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 20 lipca 2022, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie