Matt Haig - Biblioteka o Północy(2021)Matt Haig - The Midnight Library | Powieść |
Mądra, przejmująca i podnosząca na duchu opowieść o żalu, nadziei i drugiej szansie.
Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?
Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że w ogóle warto żyć...
"Pasjonująca, krzepiąca lektura... Wizja nieograniczonych możliwości, nowych dróg, nowego życia, które jest dla nas gdzieś dostępne. Biblioteka o Północy pokazuje nam w tych trudnych, niespokojnych czasach, że możemy żyć inaczej, tak, jak chcemy".
"The New York Times"
"Piękna bajka, współczesny odpowiednik filmu To wspaniałe życie, niesamowicie aktualna, ukazująca się w okresie, kiedy wszyscy utknęliśmy w świecie, który chcielibyśmy zmienić".
Jodi Picoult, autorka powieści "Bez mojej zgody".
Nagroda portalu Goodreads za najlepszą powieść 2020 roku.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
„Biblioteka o Północy” Matta Haiga ukazała się w 2021 roku w Wydawnictwie Zysk i S-ka. Dopiero teraz jednak miałam okazję przeczytać tę niezwykłą, wzruszającą, ale jednocześnie tchnącą optymizmem powieść.
Nora Seed mieszka w Bedford. Uważa się za nieszczęśliwą, pechową kobietę po trzydziestce. Od dawna jest przybita, a kryzys pogłębia śmierć jej kota. To powoduje, że Nora postanawia popełnić samobójstwo.
Nie trafia jednak ani do piekła, ani do nieba, lecz do tytułowej Biblioteki o Północy. Jakby tego było mało, spotyka tam panią Elm, szkolną bibliotekarkę sprzed lat, która teraz okazuje się przewodniczką po tym niezwykłym świecie
Czym jest Biblioteka o Północy?
To miejsce między życiem i śmiercią. Miejsce wypełnione książkami zawierającymi opisy różnych rzeczywistości, w których Nora mogłaby żyć, gdyby jej losy potoczyły się inaczej.
Wystarczy sięgnąć po taką książkę i zajrzeć do niej, by spróbować tego nowego życia. Można to robić wiele razy, z czego bohaterka korzysta najpierw nieśmiało, a potem bez umiaru.
Raz jest glacjolożką, innym razem producentką win, znaną wokalistką, wykładowczynią filozofii i autorką książek…
Raz żyje samotnie, innym razem ma kochanka lub wielu kochanków, bywa mężatką, matką…
W jej nowych wersjach życia pojawiają się członkowie rodziny, zwłaszcza bracia, znajomi, przyjaciółka – często w zaskakujących sytuacjach.
Czy Nora wybierze któryś scenariusz? A jeśli tak, to który?
Czy może odkryje jakąś nową prawdę o świecie, szczęściu i powodach, dla których warto żyć?
Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba książkę doczytać do końca, tym bardziej, że zakończenie zaskakuje.
Czyta się „Bibliotekę o Północy” przyjemnie, mimo iż nieraz życie bohaterki okazuje się pełne przykrych niespodzianek. Smutek, żal, rozczarowanie i ból istnienia przeplatają się tu z nadzieją i optymizmem.
Trudno też podczas lektury nie zastanawiać się nad rolą przypadku, konsekwencjami wyborów, możliwością istnienia światów równoległych…
Szybkiej lekturze na pewno, oprócz wartkiej akcji, sprzyja styl – lekki, ale niepozbawiony literackiego uroku.
Przekonująco i naturalnie wypadają też dialogi, a dodatkowych smaczków dodają retrospekcje, dzięki którym poznajemy przeszłość Nory, od dzieciństwa do chwili, w której postanawia się zabić. Te informacje dozowane są stopniowo, co jeszcze bardziej wzbudza w czytelniku ciekawość, ale pozwala też zrozumieć niektóre decyzje i uczucia bohaterki.
Polecam z czystym sumieniem.
BEATA IGIELSKA
Książka pojawi się 15 czerwca 2021 (premiera w Polsce).
Aby otrzymywać wiadomości o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
O książce można donieść innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Książkę Biblioteka o Północy można znaleźć tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.
W celu przeczytania bieżących wieści należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić książkę należy wybrać odpowiednią wartość w skali 1-5, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera książki Biblioteka o Północy uzyskała u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na bazie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy głównie od stażu użytkownika. Wystawiona ocena może zostać w dowolnej chwili zmieniona przez użytkownika - w tym celu wystarczy wybrać inną wartość w polu "Ocena". Noty można przyznawać również przed premierą i wyrażać w ten sposób swoje oczekiwania względem danego tytułu.
Matt Haig jest twórcą książki. Kliknięcie w nazwisko pisarza spowoduje wyświetlenie innych wydawnictw książkowych przez niego napisanych. Z funkcji tej można skorzystać przechodząc do pola "Informacje".
Wydawnictwo Zysk i S-ka czuwa nad wydaniem książki. Żeby zobaczyć jakie inne książki zostały wydane przez tę firmę należy kliknąć w en odnośnik albo udać się do pola "Informacje" i kliknąć w nazwę wydawnictwa.
Poprawkę można zgłosić klikając tutaj. Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze