Mary Beth Keane - Gorączka(2018) | Powieść |
Tyfusowa Mary – ofiara czy morderczyni?
Oparta na faktach niepokojąca opowieść o Mary Mallon, której historia paraliżowała opinię publiczną w Stanach Zjednoczonych początku XX wieku. Media nazywały ją "najbardziej niebezpieczną kobietą w Ameryce". Jaka była naprawdę?
Piętnastoletnia Irlandka przybija do brzegów ziemi obiecanej. Przykładna katoliczka, dziewczyna z ambicjami, pracowita, odważna. Marzy o tym, by zostać kucharką. Nowy Jork spełnia jej oczekiwania. Mary jest zaufaną gospodynią w kolejnych nowojorskich domach. Dostaje dobre referencje, a jej lody brzoskwiniowe uchodzą za przysmak. Poznaje Alfreda. Zakochuje się. Jest szczęśliwa...
Niczym mroczny żniwiarz podąża jednak za nią tyfus, kładąc się cieniem na jej życiu i karierze. W każdym domu, w którym gotuje, dochodzi do zarażeń gorączką tyfusową. Inspektor sanitarny, dr Soper, dopatruje się w tym nieszczęśliwym zrządzeniu losu pewnego schematu. Uważa, że Mary jest rzadkim przypadkiem nosiciela choroby. Kobieta zostaje aresztowana i przymusowo izolowana na Wyspie North Brother na East River. Jej przypadek jest szeroko dyskutowany i uznany za ważne odkrycie medyczne. Jedni uważają ją za ofiarę, inni za morderczynię.
"Gorączka" to fascynująca i niejednoznaczna powieść, której równorzędnymi bohaterami są Nowy Jork początku XX wieku i ówczesny rozkwit medycyny. Mary Beth Kean rozprawia się z legendą, która narosła wokół Tyfusowej Mary. Oddaje jej głos i pozwala dostrzec w niej pełną pasji kobietę, która jest zmuszona nieustannie walczyć o prawo do normalnego życia. Doskonała, trzymająca w napięciu lektura!
Na podstawie książki powstaje serial BBC, w którym główną rolę zagra Elisabeth Moss, znana m. in. z takich produkcji, jak "Mad Men", "Tajemnice Laketop" i "Opowieść podręcznej".
"Gorączka" to jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających powieści o kobietach, jakie miałam okazję ostatnio przeczytać. Autorka doskonale i z wielkim wyczuciem połączyła literacką fikcję z autentycznymi wydarzeniami z ponad stu lat. I właśnie dlatego czyta się tę książkę jednym tchem i z wielkimi emocjami.
Mary Mallon, główna bohaterka "Gorączki", jest autentyczną postacią. Wyemigrowała z Irlandii do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, podobnie jak tysiące jej rodaków, szukających ze oceanem szczęścia i spełnienia marzeń o lepszym jutrze.
Swoją ziemię obiecaną Mary powitała, mając zaledwie piętnaście lat. Dziś powiedzielibyśmy, że była jeszcze dzieckiem, jednak w czasach jej współczesnych uchodzić mogła za pannę na wydaniu, a nawet młodą kobietę.
Zanim stała się kucharką przygotowującą posiłki dla nowojorskich dobrze sytuowanych rodzin, musiałą pokonać wiele przeszkód i wykazać się wielką pomysłowością. Jej determinacja została nagrodzona – Mary gotowała z wielką pasją od rana do wieczora, przy okazji zajmując się dziećmi zatrudniających ją rodzin. Po pracy zaś spędzała czas z ukochanym Alfredem.
W pewnym momencie jednak młoda kobieta została oskarżona o zarażanie tyfusem swoich pracodawców i ich bliskich. Uznano ją za nosicielkę śmiertelnego wirusa i z dnia na dzień pozbawiono wszelkich praw, skazując na samotność oraz oskarżenia o świadome działanie.
Nieszczęśliwa i skrzywdzona Mary znalazła się, wbrew własnej woli, na Wyspie North Brother, wraz z innymi chorymi pacjantami, cierpiącymi na różne choroby zakaźne.
Jej walka o prawo do godności oraz obrony, a także osobiste perypetie, zwłaszcza skomplikowane relacje z Alfredem, to zasadnicza treść powieści.
Oprócz bieżących wydarzeń poznajemy jednak także przeszłość głównej bohaterki oraz jej bliskich, dzięki czemu łatwiej zrozumieć jej decyzje oraz przeżycia wewnętrzne.
Mary Mallon stała się nie tylko obiektem medycznych badań i eksperymentów. Jej sprawie wiele stron poświęciły niemal wszystkie amerykańskie media, które podzieliły się na obrońców i krytyków oraz oskarżycieli. Nie zabrakło bowiem głosów zarzucających kobiecie perfidne i przemyślane działanie.
Główna bohaterka jawi się w powieści jako kobieta silna, ale zmuszona do walki, w której z góry skazana jest na klęskę. Mimo wszelkich przeciwności, nie poddaje się, walcząc o swoje prawo do wolności, szczęścia i decydowania o sobie.
Pomagają jej w tym tylko nieliczni, ale dzięki rozbieżnym opiniom na temat Mary mamy okazję poznać zróżnicowany świat Nowego Jorku, zarówno medyczny, jak i społeczny, gdyż wśród obrońców i wrogów kobiety są przedstawiciele wielu środowisk.
"Gorączkę" czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem. Sprzyja temu na pewno świadomość, że opisana historia została zainspirowana autentycznymi zdarzeniami.
Poza tym autorka stopniowo dawkuje napięcie, sprawiając, że od lektury trudno się oderwać.
Nie wyobrażam sobie czytelnika, który mógłby nie kibicować głównej bohaterce. Jej losy poruszają do głębi i – nawet jeśli budzą w odbiorcy wątpliwości – na pewno skłaniają do głębokich refleksji.
Mary Beth Keane napisała powieść mądrą, głęboką i poruszającą, dlatego polecam ją z czystym sumieniem.
BEATA IGIELSKA
Książkę będzie można czytać 23 maja 2018 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić najświeższe wiadomości o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na stronie "Aktualności" zostaną opublikowane zmiany, które zaszły w obserwowanych premierach, a powiadomienie zostanie wysłane we wiadomości e-mail.
O książce można napisać innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby sprawdzić ile trzeba wydać na książkę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Gorączka jest do dostania tutaj. Wszystkie sklepy można znaleźć na liście "Gdzie kupić?" usytuowanej po prawej stronie.
W celu przeglądania najnowszych materiałów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
W tym celu trzeba założyć konto w serwisie lub zalogować się na już istniejące. Następnie w polu "Oceń" trzeba wybrać konkretną wartość w skali od 1 do 5 i przypieczętować ją kliknięciem.
Premiera książki Gorączka dostała u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na podstawie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika. Tytuły mogą być oceniane zanim pojawią się na rynku, a wystawione przez użytkowników w ten sposób noty odzwierciedlają ich oczekiwania. Przyznaną już wartość punktową można w dowolnej chwili zmienić korzystając z modułu "Ocena". W tym celu wystarczy jedynie wybrać inną wartość i zaakceptować ją poprzez kliknięcie dzięki czemu poprzednio wystawiona nota zostanie zastąpiona nową oceną.
Autorem jest Mary Beth Keane. Żeby zobaczyć jakie inne książki zostały napisane przez tego autora należy kliknąć utaj albo przejść do pola "Informacje" i kliknąć w nazwisko pisarza.
Książka ma być wydana przez firmę Literackie. Listę książek wydanych przez to wydawnictwo można znaleźć utaj.
Problem ten można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" umieszczonej nad polem "Informacje". Do poprawy zgłosić można między innymi nieaktualne daty, opisy oraz okładki.
Komentarze