Mary Beard - SPQR. Historia starożytnego Rzymu(2016)Mary Beard - SPQR: A History of Ancient Rome | Historia |
"SPQR" to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: "Senatus Populus Que Romanus" (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki. Debaty Rzymian na temat postawy obywatelskiej, terroryzmu praz praw jednostki czy tożsamości płciowej wpływają i dziś na nasze własne dyskusje na temat wolności i swobód obywatelskich.
"SPQR" to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych, rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.
"Beard udało się dokonać trudnej sztuki – jest uczoną rozchwytywaną przez media, pozostając przy tym sobą i ciesząc się niekwestionowanym szacunkiem środowiska akademickiego za swe osiągnięcia naukowe [... ]. To, co mówi, zawsze jest pouczające i ciekawe. "
"Guardian"
"Z taką popularyzatorką i pogromczynią mitów przyszłość filologii klasycznej nie budzi obaw. "
"Daily Telegraph"
"Majstersztyk [... ]. Jest to wzorowa książka historyczna dla niespecjalistów, pasjonująca, ale nigdy powierzchowna, ukazująca zarówno rozległą panoramę, jak i kameralne szczegóły, które przywracają odległą przeszłość do życia. "
"Economist"