Marcin Grzelak - Cukier na duszy(2023) | Powieść |
Jezioro wyrzuca na brzeg ciało chłopca, miejscowego outsidera, nazywanego przez mieszkańców miasteczka Dżonym. W ręce policji trafia dziennik, w którym przez lata spisywał on swoją wstrząsającą historię.
Lata dziewięćdziesiąte, niewielka miejscowość zmagająca się z trudami transformacji. Grupa nastolatków prowadzi tu swoje zwyczajne życie pełne muzyki, narkotyków i beznadziei. Wśród nich jest niejaki Stefan, przyjaciel do wynajęcia, który za pieniądze odgrywa role utraconych członków rodziny. Wojna gangów narkotykowych i historie klientów Stefana splatają się w tajemniczy sposób z tragiczną historią Dżonego.
"Cukier na duszy" to historia o dorastaniu w trudach początków transformacji ustrojowej. Opowieść o zbrodni bez kary i poszukiwaniu własnej tożsamości. A także o samotności, która stawia przed nami pytania o to, co najważniejsze.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
„Musisz mieć kogoś takiego, komu się nie udało, kto upadł, leży i już nie wstanie. Jak symbol, taką przestrogę, że wszystko może się jeszcze w życiu zdarzyć. Że nic nie jest dane na zawsze, zatem uważaj”.
1997 r. Zwyczajny dzień jakoś w połowie września przed południem. Małe miasteczko. I jego „honorowy”obywatel, legenda, miejscowy outsider – Dżony, chłopiec z „zepsutą głową”, skrzywiony i skrzywdzony przez los, przeźroczysty element obrazu czyniący go kompletnym, „odmierzający świat po swojemu”, wiecznie z tajnym dziennikiem pod pachą – zostaje wyrzucony na brzeg jeziora, martwy..
Jego dziennik zawierający przez lata spisywaną historię trafia w ręce policji..
Opowieść Dżonego wstrząsa, boli i prosi o wysłuchanie..
Lata dziewięćdziesiąte i „upadłe miasto” zmagające się z trudami transformacji. A w tym wszystkim młodzi i gniewni.. i ich „tradycje, święte zwyczaje utkane z nudy lokalnego świata”. W tle muzyka i narkotyki – używki pozwalające na przetrwanie w tej „poczekalni”, w oczekiwaniu na lepsze, prawdziwe, inne.. Zlepek historii zgubionych, nigdy nie odnalezionych – spiętych klamrą czasu. Kilka pytań. Również tych bez odpowiedzi. Myśli i słowa. Czyny i zaniechania.. Zbrodnia i kara.. a może jej brak.
„Cukier na duszy” pachnie smutkiem, wiatrem i tęsknotą. Smakuje goryczą. Budzi wspomnienia. Dręczy niemocą. Porusza serce. Częstuje nostalgią. Szarpie dylematy. Szmugluje nadzieję..
Wielowymiarowa. Uniwersalna. Emocjonalna. Trudna. Piękna literatura piękna.
Polecam🖤.
Książka Cukier na duszy ma ukazać się 15 lutego 2023 (premiera w Polsce).
Aby otrzymywać raporty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Na podany adres e-mail zostaną wysłane powiadomienia o zmianach. Informacje o zmianach pojawią się również na stronie "Aktualności".
Tytuł zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
W celu sprawdzenia ile trzeba zarezerwować na książkę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Cukier na duszy można nabyć tutaj. Sklepy, które sprzedają ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?" umieszczonym po prawej stronie.
W celu sprawdzenia bieżących raportów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby ocenić książkę należy nadać właściwą wartość od 1 do 5, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera książki Cukier na duszy uzyskała u nas ocenę 5.0 na 5 możliwych na bazie 1 głosu naszego użytkownika. Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika. Użytkownicy w każdej chwili mogą zmienić wcześniej przyznaną notę korzystając z opcji "Ocena". Oceny można wystawiać jeszcze przed premierą danego tytułu, a następnie modyfikować je w razie potrzeby.
Marcin Grzelak to autor tej książki. Resztę książek napisanych przez tego autora można znaleźć utaj lub kliknąć w jego nazwisko znajdujące się w polu "Informacje".
Wydawnictwo Lira dba o wydanie książki. Lista książek wydanych przez tę firmę znajduje się utaj.
Żeby zgłosić poprawkę należy wypełnić formularz umieszczony tutaj. Zgłaszać można błędne daty premiery, opisy, okładki lub plakaty oraz zwiastuny.
Komentarze