piątek, 19 kwietnia

Oznaczenie treści
 

Marc Levy - Symfonia potworów

(2024)
Powieść

Obserwuj premierę
Ocena:
(5.0)

Oceń:


Informacje

Gatunek:
Powieść
Autor:
Ranking:
247   408

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]
Recenzja

Data publikacji: 2024-02-24
Ocena: 5/5

TO NIE LITERACKA FIKCJA, LECZ PRAWDA !

„Symfonia potworów” ukazała się dziś nakładem #wydawnictwosoniadraga

Nowa książka Marca Levy’ego to wstrząsająca opowieść, której akcja rozgrywa się podczas wciąż trwającej wojny na Ukrainie. Opisana historia porywania przez Rosjan ukraińskich dzieci oparta została na autentycznych wydarzeniach, co jeszcze bardziej wstrząsa czytelnikiem, który śledzi akcję z zapartym tchem od początku do końca.

Dziewięcioletni Wałyk mieszka z mamą i nastoletnią siostrą w ukraińskim mieście okupowanym przez Rosjan. Ojciec walczy na wojnie.

Mimo trwającej wojny ludzie starają się żyć. Dzieci chodzą do szkoły, dorośli pracują; co jakiś czas mieszkańcy mogą wystać w kolejce darmowe paczki z jedzeniem i środkami czystości. Wciąż jednak żyją w strachu o to, co stanie się jutro i co może stać się w każdej chwili.

Pewnego dnia przed szkołą Wałyka pojawiają się dwa autokary i wojskowa ciężarówka. Nauczyciele i dyrektor szybko orientują się w grożącym niebezpieczeństwie i wyprowadzają uczniów bocznym wejściem, każąc im jak najszybciej uciekać do domów. Ucieka również Wałyk, ale nie udaje mu się to. Wraz z kolegą z klasy zostaje porwany i wywieziony w nieznanym kierunku.

Rosjanie zamierzali uprowadzić około stu uczniów. Udało im się zabrać tylko dwóch. Jednak dla dwóch rodzin chłopców świat się załamał.

Matka Wałyka, Weronika, pracuje jako pielęgniarka i w tajemnicy przed córką wyjeżdża, by szukać syna. Nie wie jeszcze, że jego siostra, Lila, robi to samo.

Dorosła, doświadczona przez życie kobieta i zbuntowana nastolatka, niezależnie od siebie szukają porwanego dziewięciolatka…

Ich perypetie, trudne decyzje i przeżycia śledzi się z zapartym tchem, tym bardziej, że nic w tej książce nie jest przewidywalne.

„Symfonia potworów” to wstrząsająca opowieść o matczynej i siostrzanej miłości, zdolności do poświęceń, odwadze, ale i bezradności wobec wojennej machiny i nieobliczalnych zachowań agresorów.

Obraz wojennych zniszczeń, jaki wyłania się z powieści, bardzo oddziałuje na wyobraźnię czytelnika – opisy zbombardowanych ulic i domów, celowo zniszczonych cmentarzy i bibliotek, a przede wszystkim lęku mieszkańców miasta i spustoszeń w ich psychice są tak plastyczne, że nie da się przejść obok nich obojętnie, a strach udziela się także odbiorcy.

Boimy się o bohaterów, boimy się odwrócić kartkę, bo nie wiadomo, jakie wydarzenia będą tam na nas czekały…

Nowa powieść Marca Ley’ego jest ważna także z tego powodu, że porusza i opisuje potworny proceder, jakim jest porywanie ukraińskich dzieci przez putinowskich żołnierzy, by – jak czytamy – „z małych Ukraińców zrobić wielkich Rosjan”.

To problem, o którym rzadko wspomina się w mediach i nawet przez europejskich polityków bywa eufemistycznie nazywany „deportacją”. Tak naprawdę to jednak porwania i bezprawie, za które odpowiada m.in. Maria Lwowa-Biełowa, rosyjska komisarz ds. …praw dziecka (!). Wraz z Putinem została za to objęta nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Czy jednak kiedykolwiek staną oni przed nim?

Z tym pytaniem pozostawia nas autor.

Mimo dramatycznej treści, z powieści Levy’ego wyłania się iskierka nadziei. Na czym ona polega, będę pisała, by nie spojlerować.

Na koniec dodam, że książka powinna ucieszyć miłośników serii o Grupie 9, gdyż jej bohaterowie pojawiają się w książce, nie są jednak postaciami pierwszoplanowymi.

Całość czyta się szybko, z wielkimi emocjami, a po lekturze długo jeszcze myśli się o niej – i to kolejny plus.

Polecam szczerze!

BEATA IGIELSKA 

Zalety: brak
Wady: brak
Czy uważasz tę recenzję za pomocną?


Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Marc Levy - Symfonia potworów? Kiedy wychodzi Marc Levy - Symfonia potworów?
Data wydania książki zaplanowana została na 24.02.2024. Nowa książka Marc Levy z 2024 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2024 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Marc Levy - Symfonia potworów data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 24 lutego 2024, sobota
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie