London Symphony Orchestra - Lorenc: Przymierze(2016) | Klasyka |
Wotum wdzięczności za wolną Polskę!
Nowe dzieło symfoniczne Michała Lorenca powstałe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz dla uczczenia poświęcenia Świątyni Opatrzności Bożej.
Oratorium symfoniczne "Przymierze" Michała Lorenca to dzieło narodowe na światowym poziomie. "Pobrzmiewa w nim hymn aniołów na cześć Bożej Opatrzności" – mówi kompozytor. Są w nim zawarte również odniesienia do najstarszej utrwalonej polskiej pieśni religijnej "Bogurodzica".
Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych – Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.
Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, entomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).
Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.
Michał Lorenc – jeden z najwybitniejszych wspołczesnych kompozytorow muzyki filmowej. Napisał muzykę do prawie 180 filmow (m. in. "300 mil do nieba", "Psy", "Bandyta", "Cztery noce z Anną", "Rożyczka", "Jan Paweł II – szukałem was"), popularnych seriali telewizyjnych ("Ojciec Mateusz", "Glina", "Oficer"), filmow dokumentalnych, przyrodniczych oraz spektakli teatralnych. Wspołpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał muzykę z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat często wspołpracuje z muzykami z zespołu "DesOrient" – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej, a także laureatem wielu nagrod filmowych i muzycznych.
Muzyka Michała Lorenza prezentowana jest rownież podczas dużych widowisk plenerowych (widowisko muzyczne "21" podczas obchodow 30. rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 w Warszawie, 2010) czy koncertow (koncert dziękczynny za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II "Missa Magna", ktory odbył się 28 kwietnia 2014 r. w Rzymie, "Światło prawdy" – utwor symfoniczny napisany na 30. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki).
Projekt powstał z inicjatywy Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Chrzest 966".
Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One Abbey Road Studios w Londynie oraz Studiach Polskiego Radia: S1 - Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, S4 - Studiu im. Jerzego Wasowskiego
Mix w studiu P. I. Y.
Michał Lorenc: muzyka
Krzysztof Aleksander Janczak: orkiestracja
Maryna Miklaszewska: słowa Hymnu
Robert Pożarski: adaptacja tekstu Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna
London Symphony Orchestra
Lee Reynolds: dyrygent
Chór Cappella Corale Varsaviana
Roman Rewakowicz: dyrygent chóru
Katarzyna Laskowska: śpiew – sopran
Robert Pożarski: śpiew
Adam Strug: śpiew
Małgorzata Szarlik-Woźniak: skrzypce
Marta Maślanka: cymbały
Mohammad Rasouli: ney
Damian Marat: trąbka
Michał Woźniak: kontrabas
Lista utworów:
1. Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna
2. Świątynia
3. Ave Maria
4. Lamentacja
5. Hymn
Płyta debiutowała będzie 4 listopada 2016 (premiera w Polsce).
Aby otrzymywać najświeższe doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Tytuł zarekomendować można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej sekcji strony.
Płyta jest do znalezienia tutaj. Sklepy sprzedające ten produkt znajdują się po prawej stronie.
Aby obejrzeć świeże doniesienia należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby ocenić płytę należy zaznaczyć odpowiednią wartość w pięciopunktowej skali, a następnie zapieczętować wybór kliknięciem. Głos mogą oddać tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu.
Premiera płyty Lorenc: Przymierze nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
London Symphony Orchestra jest autorem płyty Lorenc: Przymierze. Kliknij utaj albo w nazwę artysty, aby wyświetlić inne płyty przez niego nagrane.
Problem ten można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Poprawić można nieprawidłowe daty, opisy, okładki oraz dodać nowe trailery.
Komentarze