Krystian Zimerman - Lutosławski: Piano Concerto / Symphony No 2(2015) | Klasyka |
Trudno wyobrazić sobie artystów, którzy mogliby lepiej zrealizować to nagranie.
Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego, skomponowany w 1988 roku, dedykowany jest Krystianowi Zimermanowi, który zaprezentował go po raz pierwszy w tym samym roku w Salzburgu. W 1992 dokonał pierwszego nagrania tego dzieła dla Deutsche Grammophon z towarzyszeniem BBC Symphony Orchestra pod batutą samego kompozytora. Utwór stawia przed wykonawcą wyjątkowe wymagania techniczne, a gęsta faktura pianistyczna może być porównana z koncertami Bartóka i Prokofiewa. Na nowym albumie, ukazującym się w interpretacji pianisty po 27 latach od prawykonania, artyście towarzyszą Filharmonicy Berlińscy pod batutą sir Simona Rattle'a, który jest jednym z najwybitniejszych ambasadorów muzyki Lutosławskiego na świecie.
II Symfonia skomponowana z użyciem techniki „ograniczonego aleatoryzmu” fascynuje orkiestrowym brzmieniem i daje możliwość wglądu w umiejętność kompozytora tworzenia bardzo dokładnie zaplanowanych barw, a jednocześnie osiągnięcia kolorowej żywiołowości.
II Symfonia została wykonana po raz pierwszy w całości w Katowicach, 9 czerwca 1967 roku, z Wielką Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą kompozytora.
Album powstał dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music.
„Wyjątkowe przeżycie dla słuchacza”. - Klassik. com
„Niezwykle natchniony dialog. [... ] Krystian Zimerman i Simon Rattle doskonale się wzajemnie rozumieją”. - Klassik. com
“W ciągu ćwierćwiecza interpretacja Zimermana pogłębiła się, stała się bardziej wyrafinowana, uzyskała nowy, większy ciężar gatunkowy”. - The Daily Telegraph
Lista utworów:
Witold Lutosławski (1913–1994)
Concerto for Piano and Orchestra (1987–88)
[1] 1. dotted crotchet = ca. 110
[2] 2. Presto – Poco meno mosso – Lento
[3] 3. quaver = ca. 85 – Largo
[4] 4. crotchet = ca. 84 – Presto
Symphony No. 2 (1965–67)*
[5] 1. Hésitant
[6] 2. Direct
Płyta Lutosławski: Piano Concerto / Symphony No 2 będzie debiutowała 14 sierpnia 2015 (data premiery w Polsce).
W tym celu należy skorzystać z opcji "Obserwuj premierę", która dostępna jest na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Premierę można polecić poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te dostępne są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby dowiedzieć się jaka jest cena płyty Lutosławski: Piano Concerto / Symphony No 2 kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płytę można dostać tutaj. Lista wszystkich sklepów oferujących ten produkt znajduje się po prawej stronie.
Nowe wiadomości znajdują się w kolumnie "Newsy", która umieszczona jest po prawej stronie.
Żeby ocenić płytę należy wskazać właściwą wartość w pięciopunktowej skali, a następnie zatwierdzić wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera płyty Lutosławski: Piano Concerto / Symphony No 2 nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Krystian Zimerman to osoba odpowiedzialna za stworzenie płyty. Lista innych wydawnictw muzycznych tego twórcy dostępna jest utaj.
Żeby zgłosić korektę należy uzupełnić formularz umieszczony tutaj. Zgłaszać można między innymi nieaktualne daty, zmiany opisów, zwiastunów, okładek i plakatów.
Komentarze