piątek, 10 maja

Oznaczenie treści
 

Karol Mossakowski - Poulenc/Jongen

(2023)
Klasyka

Obserwuj premierę
Oceń:

Oceń:


Karol Mossakowski - Poulenc/Jongen

Data premiery

piątek
21.04.2023
Flaga regionu Polska

zgłoś poprawkę

Informacje

Gatunek:
Klasyka
Ranking:
-   -

Tagi:
[dodaj]
Wytwórnia:
Odnośniki:
[dodaj]

Koncert Poulenca jest przede wszystkim utworem na smyczki (kotły pojawiają się w nim niezbyt często), powstał bowiem z myślą o małych prywatnych organach księżnej Edmond de Polignac i na jej zamówienie; jej też był dedykowany "z wyrazami najwyższego szacunku". (... )
Księżna, uczennica Eugène'a Gigout, z początku pragnęła zamówić utwór na "niewielką orkiestrę z mało wyeksponowaną (i łatwą do zagrania) partią organową", którą mogłaby sama wykonać. Za pośrednictwem Nadii Boulanger, swej doradczyni do spraw muzyki, a po śmierci Eugène'a Gigout również nauczycielki gry na organach, złożyła zamówienie początkowo u Jeana Françaix. Ten jednak, zanadto może zajęty komponowaniem muzyki filmowej, zasugerował jej, by zwróciła się z tą propozycją do Francisa Poulenca.
(... ) Koncert – pisany żmudnie przez około cztery lata (1934–1938) – został pomyślany jako utwór kameralny w stylu neobarokowym (rozpoczyna się wyraźną aluzją do Fantazji BWV 542 Johanna Sebastiana Bacha, również napisanej w tonacji g-moll), zbudowany z sekwencji odcinków na przemian żywych i powolnych, kontrastujących kolorystyką na wzór niemieckich toccat barokowych w stylu włoskim, jak np. BWV 913–916, napisanych przez Bacha na instrumenty klawiszowe. Cała forma tego dzieła zarysowana jest natomiast bardzo wyraźnie: rozwija się symetrycznie wokół centralnego Tempo allegro.
(... )
O ile praktycznie cała twórczość Francisa Poulenca po jego śmierci utrzymała się w repertuarze, o tyle nie da się tego powiedzieć o dorobku Josepha Jongena, belgijskiego organisty i kompozytora. Na dorobek ten składa się 137 opusów, ale większość z nich nie bywa wykonywana. Wyjątek stanowi Symfonia koncertująca op. 81 na organy i orkiestrę (1926), która uważana jest przez organistów za koncert wirtuozowski par excellence, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. (... )
Kompozytor doprowadził do światowej premiery dzieła, która odbyła się 11 lutego 1928 roku w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Jongen wystąpił jako solista, a orkiestrę poprowadził Désiré Defauw. Nazajutrz po koncercie Eugène Ysaÿe napisał do swojego przyjaciela:
"Pozwól mi, proszę, wyrazić, jak bardzo moje stare serce muzyka i Walona radowało się i zawojowane zostało przez twoją nową symfonię [... ]; [jest to] arcydzieło, istny pomnik, powód do dumy dla całego kraju, a dla Walonii w szczególności [... ]. [Symfonia jest] urzekająca, różnorodna, bardzo osobista, barwna, pełna pomysłowych harmonii [... ]. Coś nowego, a jednocześnie eleganckiego bez gwałtownych zgrzytów (dosłyszałem szczyptę bitonalności, co bardzo mi się spodobało). Forma jest przejrzysta, plan dobrze nakreślony, przez cały czas trwania utworu jest to muzyka dobra i zdrowa, muzyka, która mówi, wyraża, śpiewa, bez przerwy wzbudza zainteresowanie i entuzjazm [... ]. Dziękuję z głębi serca za te jakże silne wzruszenia. "
Renaud Machart
Tłumaczenie: Wanda Fijałkowska
Lista utworów:
Francis Poulenc (1899-1963)
Koncert g-moll na organy, orkiestrę smyczkową i kotły, FP 93 (23:39)
1. Andante (3:20)
2. Allegro giocoso (2:04)
3. Andante moderato (7:34)
4. Tempo allegro, molto agitato (2:38)
5. Très calme. Lent (2:45)
6. Tempo de l'allegro initial (1:50)
7. Tempo d'introduction. Largo (2:55)
Joseph Jongen (1873-1953)
Symphonie concertante op. 81 na organy i orkiestrę(36:20)
8. Allegro, molto moderato (8:55)
9. Divertimento: Molto vivo (9:08)
10. Molto lento: Lento misterioso (12:35)
11. Toccata (moto perpetuo): Allegro moderato (5:40)
czas całkowity: (59:29)



Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią na temat tej premiery!
Dodaj komentarz


Kod CAPTCHA

Zatwierdź

Recenzje

Nie ma jeszcze żadnych recenzji. A może Ty dodasz swoją?

Oznaczenie treści
Najczęściej zadawane pytania

Na kiedy ustanowiona została premiera płyty Poulenc/Jongen?

Płyta Poulenc/Jongen debiutowała będzie 21 kwietnia 2023 (data premiery w Polsce). Daty z innych regionów można wyświetlić klikając w odpowiednie flagi. Wyświetlanie domyślnego regionu można skonfigurować korzystając z opcji "Ustawienia serwisu" dostępnej pod zakładką "Moje konto".

Chcę dostawać na bieżąco nowe komunikaty dotyczące płyty. Jak tego dokonać?

Aby otrzymywać najnowsze wieści o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Informacje o zmianach zostaną wysłane na podany adres e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".

Chcę wspomnieć o płycie znajomym. W jaki sposób mogę to uczynić?

O płycie można wspomnieć znajomym poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.

Ile pieniędzy kosztuje płyta?

Aby sprawdzić ile trzeba wydać na płytę kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.

Chcę nabyć płytę Poulenc/Jongen. W którym miejscu jest dostępny do znalezienia ten tytuł?

Płytę można dostać tutaj. Sklepy sprzedające ten produkt znajdują się po prawej stronie.

Gdzie mogę przeczytać bieżące informacje dotyczące płyty Poulenc/Jongen?

W celu poczytania nowych materiałów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.

W którym miejscu mogę przypisać ocenę dla tego tytułu?

Aby to zrobić należy nadać właściwą ocenę w skali 1-5, a następnie zaakceptować wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.

Jaką metodą kalkulowana jest ocena płyty?

Premiera płyty Poulenc/Jongen nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.

Kto jest zaangażowany w stworzenie tej płyty?

Karol Mossakowski jest autorem płyty. W celu wyświetlenia listy płyt od tego artysty przejdź do pola "Informacje" i kliknij w jego nazwę albo kliknij utaj.

Jaki wydawca ma w planach wydanie tej płyty?

Wytwórnia Universal odpowiada za wydanie płyty. Listę płyt z muzyką wydanych przez tę firmę można znaleźć utaj.

Spostrzegłem na waszej stronie niewłaściwe dane. W jaki sposób mogę to zgłosić?

Poprawkę można zgłosić klikając tutaj. Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.

Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Karol Mossakowski - Poulenc/Jongen? Kiedy wychodzi Karol Mossakowski - Poulenc/Jongen?
Data wydania płyty zaplanowana została na 21.04.2023. Nowa płyta Karol Mossakowski z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz listę utworów (tracklista), newsy i nadchodzące single, promujące nowe dzieło artysty. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa płyta Karol Mossakowski - Poulenc/Jongen data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 21 kwietnia 2023, piątek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie