Jolanta Fajkowska - Muzyka z profilu i en face. Rozmowy z wybitnymi jazzmanami(2014) | Biografie |
Książka to wybrane wywiady, jakie Jolanta Fajkowska przeprowadziła w Radiu VOX FM z wybitnymi postaciami polskiego jazzu: Andrzejem Dąbrowskim, Krzesimirem Dębskim, Urszulą Dudziak, Arturem Dutkiewiczem, Bogdanem Hołownią, Andrzejem Jagodzińskim, Markiem Karewiczem, Krzysztofem Karpińskim, Zbigniewem Kurtyczem i Barbarą Dunin, Włodzimierzem Nahornym, Włodkiem Pawlikiem, Andrzejem Rosiewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Stanisławem Sojką, Jerzym Stępniem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Książkę wzbogacają zdjęcia znakomitego artysty Marka Karewicza. Pianistami jazzowymi Polska stoi! Włodek Pawlik, Artur Dutkiewicz, Bogdan Hołownia, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Sadowski – łączy ich Fryderyk Chopin, pierwszy polski improwizator. Czym byłby polski film bez jazzu? Synkopy Krzysztofa Komedy Trzcińskiego brzmią w filmach Romana Polańskiego. Ptaszyn, Urbaniak, Dąbrowski przypominają nieprzeciętną osobowość Komedy. Do niego dziś odwołuje się dużo młodszy Pawlik. Jazz to wolność. Dlatego w ponurych latach 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku był zakazywany przez komunistyczne władze jako przejaw buntu i amerykańskiej kultury. Muzycy łapali uciekające fale Radia Luxemburg czy Voice of America ze słynnym Willisem Conoverem, uczyli się harmonii jazzowych, standardów, które grał wolny świat. Rozmowy to także prywatna historia Polski. Krzesimir Dębski wspomina dziadków zamordowanych w czasie rzezi na Wołyniu. Zbigniew Kurtycz raz jeszcze wybrał się do Lwowa i oddał hołd generałowi Władysławowi Andresowi, w którego Armii służył. Bogdan Hołownia pamięta wuja-pilota z Dywizjonu 302, walczącego o Anglię. Jan Ptaszyn Wróblewski ukończył mechanizację rolnictwa, Andrzej Rosiewicz – melioracje wodne, Krzysztof Sadowski jest elektronikiem. Prawnikami i sędziami są Krzysztof Karpiński, były prezes Apelacji Warszawskiej i Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ten pierwszy jako dziennikarz i krytyk muzyczny pisze o jazzie w przedwojennej Polsce, a jako pianista gra w duecie z Krzysztofem Sadowskim. O tym też jest ta książka. Ale głównie o muzyce – z profilu i en face.
Książka Muzyka z profilu i en face. Rozmowy z wybitnymi jazzmanami ma być dostępna 15 maja 2015 (premiera w Polsce).
Aby dostawać najnowsze doniesienia o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Zmiany można zobaczyć na stronie "Aktualności" lub otrzymać powiadomienie we wiadomości e-mail.
Książkę zasugerować znajomym można poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości na e-mail znajomych. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby dowiedzieć się jaka jest cena książki kliknij tutaj: Skąpiec lub Ceneo.
Książka jest do dostania tutaj. Sklepy, które sprzedają ten produkt znajdują się w polu "Gdzie kupić?" umieszczonym po prawej stronie.
Aby przeczytać świeże materiały należy skorzystać z zakładki "Newsy", która znajduje się w kolumnie z prawej strony.
Aby to zrobić należy wskazać ocenę w skali od 1 do 5, a następnie przypieczętować wybór kliknięciem. Jedynie zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą zagłosować.
Premiera książki Muzyka z profilu i en face. Rozmowy z wybitnymi jazzmanami nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Jolanta Fajkowska to twórca tej książki. Żeby poznać inne utwory od tego autora należy kliknąć utaj albo kliknąć w jego nazwisko w zakładce "Informacje".
Książka zostanie wydana przez firmę Bellona. Żeby sprawdzić listę książek tego wydawcy należy przenieść się do zakładki "Informacje" i kliknąć w jego nazwę lub kliknąć utaj.
Problem ten można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Dzięki temu można wnieść o aktualizacje dat, opisów i odnośników oraz zmiany trailerów albo okładek.
Komentarze