Jan Lisiecki - Chopin: Works For Piano & Orchestra(2017) | Klasyka |
Jan Lisiecki prezentuje mniej popularne dzieła Chopina na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Ten rodzaj repertuaru rozpoczął wielką międzynarodową karierę pianisty, stając się jego znakiem firmowym.
Wydanie obu koncertów fortepianowych (nagranych z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelleya, gdy Jan miał odpowiednio 13 i 14 lat), zostało okrzyknięte jednym z najbardziej ekscytujących wydarzeń związanych z obchodami 200-lecia urodzin Chopina w 2010 roku. Nagranie to było punktem zwrotnym w życiu artysty, przyniosło mu prestiżową nagrodę Diapason Découverte (maj 2010) i sprawiło, że artystyczny świat zwrócił uwagę na młodziutkiego pianistę. Wkrótce Lisiecki podpisał kontrakt ze słynną firmą Deutsche Grammophon.
Dziś Jan spełnił swoje marzenie nagrania kompletnych dzieł Chopina na fortepian i orkiestrę symfoniczną. Utwory, których dotychczas brakowało mu do osiągnięcia tego celu zostały zarejestrowane w studio z towarzyszeniem hamburskiej Orkiestry NDR Elbphilharmonie pod batutą Krzysztofa Urbańskiego.
Album Lisieckiego to interesująca pozycja w katalogu Deutsche Grammophon, przede wszystkim z uwagi na sam repertuar, na który pianiści decydują się niezmiernie rzadko. Utwory te trudno napotkać na pojedynczym krążku, a ich nagrania są zwykle dostępne jedynie na kolekcjonerskich boxach. Na przykład Wielki Polonez Es-dur został nagrany w wersji z orkiestrą symfoniczną w 1979 roku przez Krystiana Zimermana i Carla Marię Giuliniego. Utwór ten jest dostępny jedynie w wielopłytowym zestawie The Complete Chopin Edition, wydanym przez DG w 1999 roku.
Fani filmu z pewnością pamiętają Wielki Polonez w interpretacji Władysława Szpilmana, (w którego wcielił się Adrien Brody), gdy triumfalnie rozbrzmiewa pod koniec słynnego Pianisty (2002) Romana Polańskiego. Szpilman powraca nim na scenę, zostawiając za sobą koszmar II wojny światowej.
Fryderyk Chopin ukończył pracę nad dwoma słynnymi koncertami fortepianowymi w 1830 roku. Wcześniej, jeszcze podczas studiów na warszawskiej Akademii Muzycznej, skomponował trzy inne utwory na fortepian i orkiestrę (Wariacje, Fantazję oraz Rondo). Wielki Polonez Es-dur powstał w 1831 roku, a Andante spianato zostało dodane jako jego wstęp kilka lat później. Godnym podkreślenia wydaje się fakt, że Chopin, urodzony w 1810 roku, pisywał utwory na fortepian i orkiestrę symfoniczną tylko w początkowym stadium swojej kompozytorskiej kariery.
Lista utworów:
1. Andante Spianato* And Grande Polonaise Brillante In E Flat, Op. 22
2. Krakowiak, Concert-Rondo In F Major, Op. 14
3. Variations On "La ci darem la mano", Op. 2
4. Fantasy On Polish Airs In A, Op. 13
5. Nocturne In C Sharp Minor, Op. Posth
Płyta Chopin: Works For Piano & Orchestra debiutować będzie 10 marca 2017 (data premiery w Polsce).
Aby być powiadamianym na bieżąco o aktualnościach należy dodać płytę do listy "Moje premiery". W tym celu kliknij w opcję "Obserwuj premierę" dostępną na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Płytę można zasugerować poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te znajdują się na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
Aby zobaczyć ile należy zapłacić za płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płytę można zamówić tutaj. W zakładce "Gdzie kupić?" znajdują się wszystkie sklepy, w których można znaleźć ten produkt.
W celu zobaczenia bieżących materiałów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
W tym celu trzeba założyć nowe konto w serwisie lub zalogować się na już istniejące. Następnie w polu "Oceń" trzeba wskazać odpowiednią wartość w pięciopunktowej skali i zaznaczyć ją kliknięciem.
Premiera płyty Chopin: Works For Piano & Orchestra nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Twórcą płyty jest Jan Lisiecki. Żeby poznać inne płyty od tego artysty należy kliknąć utaj albo kliknąć w nazwę w zakładce "Informacje".
Problem ten można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" dostępnej nad polem "Informacje". Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.
Komentarze