Helen Oyeyemi - Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania(2018) | Powieść |
Realizm magiczny w najlepszym wydaniu.
Nagroda główna PEN Open Book!
W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko.
Pracownicy jednej z firm w Londynie odkrywają, że ich nowa koleżanka skrywa oprawiony w skórę dziennik z mosiężnym zamkiem.
Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia.
Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza, który otworzy zamknięte od lat drzwi, czy zatwardziałe serca bohaterów i pozwoli odkryć tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Zbiór subtelnie połączonych ze sobą opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia zabiera nas w wyprawę do świata przesiąkniętego realizmem magicznym. Wyraźnie odciska się w nim afrykańska wiara w cuda, a duchy są z nami na co dzień. Oyeyemi mistrzowsko prowadzi narrację, zręcznie żongluje stylami i aluzjami, a nieco ekscentryczne poczucie humoru autorki sprawia, że każda historia jest jedyna w swoim rodzaju.
"Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania" zbiera na Zachodzie entuzjastyczne recenzje. W 2017 roku otrzymała m. in. nagrodę główną PEN Open Book, pojawiła się też w zestawieniu najlepszych książek roku witryn Slate i NPR Books.
"Oyeyemi tak umiejętnie łączy codzienność z elementami fantastycznymi i uniwersalnymi prawdami, że czytając jej opowiadania, czujemy jak zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją – a może one już przestały istnieć?... Wchodząc w jej świat, napotykamy coraz więcej niepokojących tajemnic, a z każdym opowiadaniem pojawia się przyjemne, lecz niezwykle rzadkie doświadczenie całkowitego zaskoczenia... Arcydzieło. "
"The New York Times Book Review"
"Literacki świat Oyeyemi skrzy się inteligentnym i ekscentrycznym poczuciem humoru. Jak twierdzi jedna z jej postaci, to istna "implozja pamięci".
"The New Yorker"
"Po mistrzowsku napisane opowiadania odważnej autorki dowodzą, że Oyeyemi do perfekcji opanowała umiejętność czerpania inspiracji z najdrobniejszych i najbardziej ulotnych elementów rzeczywistości".
"The New York Times"