Francis Fukuyama - Ład polityczny i polityczny regres. Tom 2(2015) | Inne |
Drugi tom popularnego i przełomowego dzieła o historii nowoczesnego państwa.
Piszący w „The Wall Street Journal” David Gress nazwał pierwszy tom "Historii ładu politycznego" Francisa Fukuyamy dziełem „autorytatywnym pod względem zawartej w nim wiedzy i nad podziw zuchwałym w swych ambicjach”. W dziale recenzji „The New York Timesa” Michel Lind opisał tę książkę jako „ważne dokonanie jednego z wiodących intelektualistów naszych czasów”. A w „The Washington Post” Gerard DeGrote wyraził swój zachwyt następującymi słowami: „To jest książka, która będzie pamiętana. Dajcie mi drugi tom”.
Drugi tom jest wreszcie gotowy i tym samym zostało ukończone najważniejsze dzieło z dziedziny myśli politycznej co najmniej ostatniego pokolenia. Postawiwszy kluczowe pytanie, jak społeczeństwa rozwijają silne, bezosobowe i odpowiedzialne wobec obywateli instytucje, Fukuyama kontynuuje swoją opowieść, rozpoczynając od rewolucji francuskiej i kończąc na tak zwanej Arabskiej Wiośnie oraz głębokich dysfunkcjach życia politycznego współczesnej Ameryki. Bada wpływ korupcji na jakość rządzenia i szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórym społeczeństwom udało się ją wykorzenić. Zgłębia spuściznę kolonializmu w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji i przedstawia wnikliwe wytłumaczenie, dlaczego niektóre regiony świata rozkwitły i rozwinęły się szybciej niż inne. I śmiało podejmuje temat przyszłości demokracji w obliczu rosnącej globalnej klasy średniej i pogłębiającego się paraliżu politycznego na Zachodzi.
Ład polityczny i polityczny regres - szeroko zakrojony, mistrzowski opis zmagań, których celem jest stworzenie dobrze funkcjonującego, nowoczesnego państwa - jest skazany na sukces i na to, że stanie się dziełem klasycznym.