Cantores Minores Wratislavienses - Augustyn: Sub Love(2016) | Klasyka |
Mówiąc o swojej twórczości chóralnej, Augustyn sam popada w nieco schizofreniczny ciąg wolnych skojarzeń. Jednym tchem wymienia dziesiątki związków frazeologicznych, począwszy od chórów anielskich, poprzez chór syren i więźniów, na chórze wujów (za przeproszeniem) skończywszy. Wszystko po to, żeby dać nam do zrozumienia, że za tym ogromnym intertekstualnym materii pomieszaniem kryje się próba nadania nowych tożsamości kilkudziesięcioosobowej grupie wokalistów, kojarzonej przez przeciętnego melomana z karną i zdyscyplinowaną wspólnotą, której celem jest śpiew na chwałę – mniejsza o to, czyją.
Chór Augustyna nie ma nic wspólnego z niebiańskim wielogłosem, w którym – jak w Księdze Jeremiasza – „przeklęty, kto wykonuje dzieło Pana niedbale”. Jeśli już, to wywodzi się z antycznej chorei, bliżej mu do poezji niż do muzyki komponowanej, melodia i rytm grają w nim role równoważne, podyktowane ogólną, nadrzędną „muzycznością” narracji. Jego chór jest przeważnie „ja” indywidualnym, nie wspólnotowym: czasem aktorem, czasem słuchaczem, a czasem pośrednikiem, instancją, która pomaga natrafić na właściwy trop uczestnictwa w świecie – żeby odwołać się do rozważań Nietzschego z „Narodzin tragedii”i.
Dorota Kozińska
Lista utworów:
Trzy Nokturny rzymskie na chór mieszany
1. Sub Iove (tekst: Q. Ennius)
2. Sub rosa (tekst: C. Valerius Catullus)
3. Sub specie aeternitatis (tekst: L. Annaeus Seneca
Missa semibrevis na chór i organy
4. Confiteor
5. Kyrie
6. Gloria
7. Credo
8. Sanctus-Benedictus
9. Agnus Dei
Od Sasa. Dźwięki – Pauzy – Zdarzenia na chór mieszany (tekst: Dariusz Sas)
10. Epistoły
11. Piosenka dla koszykarzy
12. Jesienna choroba
13. Produkcja
Vagor ergo sum. Mała kantata do słów Zbigniewa Herberta, cesarza Hadriana i Włoskich Kolei Państwowych na chór mieszany i gongi
14. Arrivo/Rovigo
15. Ritardo/Oratio
16. Niente/Pora
17. Animula/Iovis omnia plena
Wykonawcy:
Cantores Minores Wratislavienses
Piotr Karpeta – dyrygent
Agnieszka Drożdżewska – sopran
Monika Michaliszyn – mezzosopran
Joanna Rot – alt
Julian Gembalski – organy
Jarosław Jędraś, Jacek Muzioł – perkusja
Płyta Augustyn: Sub Love zadebiutuje 12 lutego 2016 (data wydania w Polsce).
Aby śledzić doniesienia o płycie skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Wszystkie zmiany zostaną opublikowane na stronie "Aktualności", a powiadomienie będzie wysłane we wiadomości e-mail.
Płytę można zasugerować innym osobom poprzez polubienie strony w serwisie Facebook lub ysłanie wiadomości e-mail. Funkcje te umieszczone są na pasku z opcjami, który znajduje się w górnej części strony.
W celu zobaczenia ile trzeba zarezerwować na płytę kliknij tutaj: Ceneo lub Skąpiec.
Płyta jest do zamówienia tutaj. Więcej można znaleźć w zakładce "Gdzie kupić?" znajdującej się z prawej strony.
W celu zobaczenia najnowszych raportów należy skorzystać z kolumny "Newsy" znajdującej się z prawej strony.
Żeby tego dokonać trzeba nadać konkretną ocenę od 1 do 5, a następnie potwierdzić wybór kliknięciem. Tylko zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oddać swój głos.
Premiera płyty Augustyn: Sub Love nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Cantores Minores Wratislavienses jest twórcą płyty. Pozostałe płyty nagrane przez tego artystę można znaleźć utaj lub też klikając w jego nazwę znajdującą się w polu "Informacje".
Korektę można zgłosić korzystając z opcji "zgłoś poprawkę" znajdującej się nad polem "Informacje". Poprawiać można nieprecyzyjne daty oraz opisy, a także wnosić o dodanie okładek, odnośników i zwiastunów.
Komentarze