Bogusław Dębek - Słowiańskie dzieje(2018) | Historia |
"Słowiańskie dzieje" to kompendium wiedzy o dawnych dziejach Słowiańszczyzny oraz ludów z nią spokrewnionych z nią ludów. Opowieść zaczyna się wiele tysięcy lat temu, gdy na obszarach azjatyckich wyodrębniły się pierwociny ludów indoeuropejskich. Ludność tę nazwano Ariami. Niektóre ludy indoaryjskie, np. Scytowie i Sarmaci, skierowały się później na zachód, dokonując podbojów na terenie Europy. Z nich wyłonili się Prasłowianie. Stało się to co najmniej 7, 5 tys. lat temu nad Dunajem, w dorzeczach Dniepru, Wisły, Odry i Łaby.
W efekcie rozwoju tych ludów w średniowieczu powstały słowiańskie narody i państwa, w tym naród i państwo polskie. Autor odtwarza ten proces, korzystając także z najnowszych osiagnięć genetyki. Ukazuje też władców, wydarzenia polityczne i wojny, organizację społeczną oraz bogaty świat wierzeń religijnych poszczególnych grup Słowian.
"Słowiańskie dzieje" to książka, która wprowadzając w skomplikowaną i fascynującą historię naszych przodków, wywołuje również refleksję nad naszym pochodzeniem.
~RUTER 2018-04-18 17:57 | Dziękuję za tą książkę. Jest ona dla tych, którzy chcą wiedzieć to czego nie znajdziemy w podręcznikach o pochodzeniu i historii Słowian. Podobał mi się zwłaszcza pierwszy rozdział, który wyjaśnia przyczyny "aut of Africa" i dlaczego on nastąpił w konkretnym momencie ok. 70 tys. lat temu, a następnie jak powstawały, kiedy i gdzie poszczególne ludy, które znamy jako "staroeuropejskie", indoeuropejskie, indosłowiańskie, aryjskie, kim byli Wenetowie, Antowie. Cudowne i rzeczowe przedstawienie faktów w uporządkowany i czytelny sposób. Dobrze, że nie ma tu filozofowania i bredzenia niestworzonych historii. To nie jest ględzenie i opowiadanie bajek w wydaniu nawiedzonych "znawców" internetowych, czy różnej maści rodzimowierców, ale mamy tu takie kwestie, które zmieniają odczytywanie historii. Autor w sumie mógł napisać więcej, bo wygląda to jak zarys dziejów i kultury, no ale jest to pierwsza tego rodzaju książka, która pokazuje dzieje kształtowania się Słowiańszczyzny od tysięcy lat, a nie jak byliśmy nauczeni dopiero od 4 w.n.e. Jeszcze raz dziękuję za to książkę. |
~Slowianin 2018-04-11 18:33 | Dobrze, że ukazują się takie opracowania. Zapomnieliśmy o swoim pochodzeniu. |
~mira 2018-04-14 11:47 | ~mira do Slowianin: To prawda jednak oby nie było to byle co. Autor podjął się trudnego tematu. Zobaczymy jak mu to wyszło. Autorem jak sprawdziłam jest z wykształcenia historykiem ale amatorem jednak dzięki temu analiza może być w miarę obiektywna. Ja przeczytam. |
Książka udostępniona będzie 18 kwietnia 2018 (data premiery w Polsce).
Aby śledzić aktualne komunikaty o książce skorzystaj z przycisku "Obserwuj premierę" znajdującego się na pasku z opcjami. Powiadomienia o zmianach wysłane zostaną we wiadomości e-mail oraz będą opublikowane na stronie "Aktualności".
Można tego dokonać klikając przycisk "Lubię to!" lub ysyłając e-mail do znajomych. Obydwie te opcje dostępne są na pasku w górnej części strony.
Książka Słowiańskie dzieje jest do dostania tutaj. Z prawej strony znajduje się zakładka "Gdzie kupić?", w której wymienione są sklepy sprzedające ten produkt.
Nowe komunikaty można przeczytać w zakładce "Newsy" znajdującej się w kolumnie po prawej stronie.
W tym celu trzeba założyć konto w serwisie lub zalogować się na już istniejące. Następnie w polu "Oceń" trzeba wyznaczyć należytą wartość w skali od 1 do 5 i zatwierdzić ją kliknięciem.
Premiera książki Słowiańskie dzieje nie dostała jeszcze oceny. Użytkownicy mogą oceniać tytuły jeszcze przed pojawieniem się ich na rynku, wyrażając w ten sposób swoje oczekiwania. System umożliwia późniejszą modyfikację przyznanych głosów – w tym celu użytkownik powinien wybrać inną wartość w polu "Ocena". Ocena w serwisie to średnia ważona, gdzie waga głosu zależy przede wszystkim od stażu użytkownika.
Autorem jest Bogusław Dębek. Aby zobaczyć listę książek napisanych przez tego autora kliknij w jego nazwisko w polu "Informacje" lub kliknij utaj.
Wydawcą jest Wydawnictwo Bellona. Lista innych książek tego wydawcy dostępna jest utaj.
Aby tego dokonać należy uzupełnić formularz "zgłoś poprawkę", do którego odnośnik znajduje się nad polem "Informacje". Zgłosić można niepoprawne daty wydania, opisy, zwiastuny oraz obrazki.
Komentarze (3)