środa, 12 maja

Oznaczenie treści
 

Mary Reynolds - Ogrodowe przebudzenie

(2021)
Poradniki

Obserwuj premierę
Ocena:
(5.0)

Oceń:


Informacje

Gatunek:
Poradniki
Ranking:
856   1326

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]
Recenzja

Data publikacji: 2021-03-23
Ocena: 5/5

"Ogrodowe przebudzenie" - nie tylko poradnik !

„Ogrodowe przebudzenie” Mary Reynolds miało swoją anglojęzyczną premierę w 2016 roku.

24 lutego 2021 roku - dzięki Wydawnictwu Literackiemu - ten bestseller o zielonej rewolucji w naszym życiu trafił do polskich księgarń.

Gdy otworzyłam recenzencki egzemplarz na przypadkowej stronie, zobaczyłam tytuł jednego z rozdziałów: „Nigdy nie lubiłam planów nasadzeń” – i od razu wiedziałam, że to książka dla mnie. Bo ja też nie mam zwyczaju sadzić roślin pod linijkę i w symetrycznym porządku.

„Ogrodowe przebudzenie” nie jest jednak zwykłym poradnikiem dla właścicieli i miłośników ogrodów. To przede wszystkim przewodnik po świecie ekologii i związkach człowieka ze światem przyrody.

Autorka niezmiennie przypomina czytelnikowi, że ludzie pojawili się znacznie później na świecie niż zwierzęta i rośliny. Nawet w Biblii i w wielu mitologiach. To jednak człowiek podporządkował sobie świat, ale zamiast nim się opiekować, zaczął bezsensownie zabijać i niszczyć.

Mary Reynolds pięknie opowiada o kojącej roli przyrody. A ogród doskonale się do tego zadaje. Bo to w nim można oderwać się od szarej codzienności, rutyny, kłopotów.

I nie ma znaczenia, czy ten ogród ma zaledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych, czy hektary.

W ogrodzie można odpocząć psychicznie i fizycznie. Bo przecież trzeba go uprawiać. Dlatego warto wiedzieć, jak to robić w sposób ekologiczny.

Autorka jest przeciwniczką stosowania sztucznych nawozów. Podaje na końcu książki mnóstwo receptur na naturalne preparaty, dzięki którym rośliny będą lepiej rosły i dzięki którym łatwo pozbyć się szkodników. Radzi też, jak dbać o trawnik, jak rozmnażać różne rośliny i jak je szczepić.

Zachęca także do uprawiania w ogrodzie nie tylko roślin ozdobnych, ale i owoców oraz warzyw, które są ważnym składnikiem naszej diety. Nic bowiem nie zastąpi własnoręcznie wyhodowanej żywności.

Osobny rozdział poświęcony jest projektowaniu ogrodu, który Mary Reynolds pojmuje jako przejaw piękna, ale także miejsce, w którym człowiek może poczuć się magicznie, odnajdując swoje korzenie. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa symbolika związana zarówno z roślinami, jaki wzorami oraz kształtami natury.

Czyta się tę książkę w sposób szczególny, bo jest to upajająca i wyciszająca lektura, podczas której wiele się uczymy i przypominamy sobie zapomniane prawdy. A przy okazji dostajemy mnóstwo cennych rad.

Przepiękna jest szata graficzna „Ogrodowego przebudzenia” – niemal na każdej stronie znajdują się urzekające, barwne, symboliczne i wieloznaczne ilustracje autorstwa Ruth Evans. Nie da przy nich nie zatrzymać na dłużej.

Polecam z czystym sumieniem i bardzo się cieszę, że mogłam tę książkę przeczytać i zrecenzować. BEATA IGIELSKA 

Zalety: brak
Wady: brak
Czy uważasz tę recenzję za pomocną?


Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Mary Reynolds - Ogrodowe przebudzenie? Kiedy wychodzi Mary Reynolds - Ogrodowe przebudzenie?
Data wydania książki zaplanowana została na 24.02.2021. Nowa książka Mary Reynolds z 2021 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2021 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Mary Reynolds - Ogrodowe przebudzenie data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 24 lutego 2021, środa
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie