czwartek, 23 marca

Oznaczenie treści
 

Alina Staneczek - Tamten utracony świat

(2023)
Powieść

Obserwuj premierę
Ocena:
(5.0)

Oceń:


Informacje

Gatunek:
Powieść
Ranking:
298   414

Tagi:
[dodaj]
Wydawnictwo:
Odnośniki:
[dodaj]
Recenzja

Data publikacji: 2023-01-22
Ocena: 5/5

UTRACONA MIŁOŚĆ, UTRACONE MIASTO

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 24 stycznia nakładem Wydawnictwa Replika 


„Tamten utracony świat” to debiutancka powieść Alina Staneczek. Całość pochłania się jednym tchem, gdyż to barwna i wciągająca opowieść. Najpierw chce się ją jak najszybciej przeczytać, żeby poznać zakończenie, a potem żałuje się, iż to już finał.

Akcja rozgrywa się w latach 1945-2014, ale retrospekcje przenoszą nas też w przedwojenne i wojenne czasy.

Główna bohaterka, Zośka, to młoda kobieta, która we wrześniu 1945 roku przyjeżdża z narzeczonym ze Lwowa do Gliwic. Bardzo trudno jest jej zaaklimatyzować się w nowym, nieznanym miejscu, tym bardziej że w rodzinnym mieście zostawiła rodziców. Wciąż żywe są w niej także wspomnienia, związane z ukochanym, który zginął podczas wojny. W dodatku Zosia nie jest pewna swoich uczuć do przyszłego męża, Stefana.

Przypadek sprawia, że bohaterka spotyka poznaną przed wojną kobietę. Ich losy już kiedyś się skrzyżowały, a potem po latach powtórne spotkanie zmienia ich życie i wpływa na przyszłość pewnych postaci z młodszego pokolenia.

Przy okazji stopniowo poznajemy tajemnice skrywane przez Zosię, jej bliskich i znajomych. Obserwujemy też, jak zmieniają się relacje między bohaterami.

Bardzo ciekawe są pogmatwane i naznaczone przeszłością losy postaci. Każda ma tu swoją większą lub mniejszą historię. I każda z nich jest godna uwagi.

Smaczków całości dodaje wielowątkowość powieści.

Klimatyczne są wspomnienia przedwojennego Lwowa i roli, jaką to miejsce odegrało w życiu pochodzących stamtąd Polaków, którzy po wojnie trafili m.in. do Gliwic.

Lwów i Gliwice to nie jedyne miasta, w których rozgrywa się akcja. Wraz z bohaterami wędrujemy też do Wrocławia, Gdańska, Sopotu, Paryża, Edynburga oraz Malagi.

Przy okazji poznajemy autentyczne postacie, nie zdradzę jednak jakie, by nie spojlerować.

Dodatkowym urozmaiceniem jest zróżnicowana narracja. Oprócz narratora wszechwiedzącego wydarzenia poznajemy z perspektywy Zofii, co pozwala lepiej poznać jej niektóre decyzje.

„Tamten utracony świat” to bardzo udany debiut. Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza książka autorki, która nie tylko zajmująco i wzruszająco snuje opowieść, ale dodatkowo posługuje się poprawną i literacką polszczyzną.

Polecam z czystym sumieniem!

BEATA IGIELSKA 

Zalety: brak
Wady: brak
Czy uważasz tę recenzję za pomocną?


Oznaczenie treści
Na tej stronie znajdziesz informacje na temat:
Kiedy premiera Alina Staneczek - Tamten utracony świat? Kiedy wychodzi Alina Staneczek - Tamten utracony świat?
Data wydania książki zaplanowana została na 24.01.2023. Nowa książka Alina Staneczek z 2023 roku to główny temat tego artykułu i tej podstrony. U nas znajdziesz fragmenty tego utworu literackiego. Pooglądaj zwiastun i przeczytaj naszą zapowiedź. Znajdziesz tutaj również galerię zdjęć, zwiastuny, trailery, klipy wideo, nasze recenzje oraz oceny, dzięki czemu poznasz interesujące nowości oraz zapowiedzi, a także wszystkie nadchodzące premiery 2023 roku.
Data ostatniej aktualizacji:

 Gdzie kupić?

 Tagi


Nie przypisano jeszcze tagów
Dodaj tag

 W sklepach

Nowa książka Alina Staneczek - Tamten utracony świat data premiery

Wszystkie daty wydania:
  • Flaga Polska 24 stycznia 2023, wtorek
    (polska data)

Recently Viewed

Wpisz minimum 3 znaki!
Komunikat
OK
Opcje
Tak
Anuluj
Potwierdzenie
Tak
Nie